İsteyen, nikahını müftülere kıydırabiliyor

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, müftülerin nikah kıyması konusunda açıklamalarda bulundu.

08 Aralık 2017 Cuma 10:20
İsteyen, nikahını müftülere kıydırabiliyor

ANKARA Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Güner, “Her ilde il müftüsü, ilçelerde ilçe müftüsü ve büro işlemlerinde çalışacak memurlar, il ve ilçe nüfus müdürlüklerimiz tarafından eğitiliyor. Eğitimimiz bugün sona erecek. Yarın müftülerin nikah kıyma işlemleri başlayacak” dedi.


Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, müftülere verilen eğitimlerin bugün sona ereceğini, cumartesi gününden itibaren müftülerin nikah kıymaya başlayabileceğini belirtti.

Güner, müftülüklere nikah kıyma yetkisini veren düzenlemenin vatandaşın hizmete daha hızlı ve kolay ulaşmasını sağlayacağını ifade etti.

Nikah kıyacak müftülük görevlilerinin Bakanlıkça belirleneceğini belirten Güner, uygulamanın daha başında olduklarını vurguladı. Güner, şu bilgileri verdi:

Her ilde il müftüsü, ilçelerde ilçe müftüsü ve büro işlemlerinde çalışacak memurlar, il ve ilçe nüfus müdürlüklerimiz tarafından eğitiliyor. Eğitimimiz cuma günü sona erecek. İl müftüleri ve büro görevlilerine, bir müracaat nasıl alınır, hangi belgeler istenir, bir evlendirme dosyasında hangi evraklar olur, evlenme kütüğü nasıl yazılır, uluslararası aile cüzdanı nasıl düzenlenir gibi konularda evlendirme yönetmeliğine göre eğitim veriliyor.”

Güner, şu an itibarıyla sadece Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin oğlu Furkan Canikli ile Rabia Tuna’nın nikahının müftü tarafından kıyıldığını söyledi.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 08 Aralık 2017 Cuma 10:20

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    18 Ekim 2018