İşte mimarının gözüyle yeni AKM'nin detayları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bizzat tanıttığı Taksim’deki yeni AKM projesinin detaylarını projenin mimarı Murat Tabanlıoğlu verdi.

10 yıldır Taksim meydanında atıl durumda olan ve çirkin görünümüyle rahatsızlık veren Atatürk Kültür Merkezi sonunda yıkılıyor. Yıkılacak AKM’nin yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat tanıttığı dev bir opera binası yapılacak. Yenilenecek Atatürk Kültür Merkezi’nin mimarı olan Murat Tabanlıoğlu, bir vefa projesi olarak tanımladığı yeni AKM projesinin detaylarını verdi.

''Dört dörtlük bir opera ve bale salonu yapıyoruz. Berlin’den ilham aldım. Dileyen herkes temsilleri Taksim Meydanı’ndan da izleyecek. Yapılması kadar iyi işletilmesi de önemli. Güvenliği, tekniği de çok önemli'' diyen Tabanlıoğlu’nun verdiği bilgilere göre yeni opera binasının özellikleri şu şekilde olacak;

- Yeni opera binası yaklaşık 2500 kişilik olacak.

- Opera salonu en doğru form olduğu kabul edilen at nalı formunda planlandı.

- Böylece ses akustiği sağlanacak ve sahne her açıdan görülebilecek.

- Proje kapsamında adeta bir mühendislik ordusu çalışacak. Yaklaşık 30 farklı grup…

- Taksim Meydanı’ndan yeni yapılan opera binasına gündüz bakıldığında cephenin arkasında opera salonunun çepheri olan kırmızı küre görülecek.

- Akşam ise temsil başladığında binanın ön cephesi ekrana dönüşecek ve gösteriler Taksim Meydanı’ndan izlenebilecek.

- Aynı zamanda 800 kişilik konser salonu, tiyatro salonu, oda tiyatrosu, kütüphaneler, kafeler ve restoranlar olacak.

- AKM akustiği iyi olan bir opera ve bale binası olacak. İki kapısı olacak.

- Büyük salonun yanı sıra küçük salon ve sanat galerileri de yapılacak

- Kültür merkezine has bir mağazası da olacak.

- Taksim Meydanı'nda trafik tamamen yerin altına alınacak. Böylece İstanbul geniş bir meydana kavuşmuş olacak.

- Yapının ismi aynı kalacak: Atatürk Kültür Merkezi

- İsminin yanı sıra binanın ön cephesi de aslın uygun bir tarzda tasarlandı. Ancak saydam olan ön cephesinden binanın içi görünecek.

- Eski AKM’nin yanındaki otopark ve deponun olduğu arazide ikincil salonlar inşa edilecek.

Projenin mimarı Murat Tabanlıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dünyada geçmişte ve bugün yapılanları, Milano ve Napoli gibi klasik operaların tarihçesini, Oslo ve Kopenhag gibi yeni operaları ve opera için olmazsa olmaz unsurlar olan salonu, fuayeleri, cephesi ve meydanla kurulan ilişkiyi anlattığını söyledi.

Tabanlıoğlu ''Salonda etkileyici bir unsur olarak yer alacak avizenin büyüklüğüne kadar her şeyi anlattım. Bir kere dinledi Sayın Cumhurbaşkanı, sonra ikinci toplantıda malzemeleri birlikte inceledik'' dedi.