İşte İslam düşmanı Hollanda’nın büyük günahı!

Bosna-Sırp Savaşı sırasında Birleşmiş Milletler Barış Gücü'ne bağlı Hollanda askerlerinin koruması altındaki Srebrenica'yı Sırplara teslim etmesiyle 8372 Bosnalı Müslüman Avrupa'nın gözleri önünde katledilmişti.

15 Mart 2017 Çarşamba 05:20
İşte İslam düşmanı Hollanda’nın büyük günahı!

İslam düşmanı Avrupa ülkelerinden Hollanda’nın son günlerde Türkiye’ye karşı sergilediği ırkçı tavıra yönelik tartışmalar sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklamada Türkiye’ye karşı cephe alan Hollanda hükümetine Srebrenica üzerinden yüklendi. Peki sözde medeniyetin merkezi Avrupa’nın ortasında binlerce savunmasız Boşnak müslümanın katledildiği Srebrenica’da neler yaşandı ve Hollanda’nın bu katliamdaki rolü ne. İşte merak edilen o soruların cevapları:

Srebrenitsa Katliamı'nda Hollanda'nın rolü çok büyük. Avrupa'nın büyük ayıbı olarak tarihe geçen soykırımda Hollanda, 8372 Bosnalı'yı Sırplar'a teslim ederek, Boşnakların katledilmesine seyirci kalmıştı.

Srebrenica’nın üzerinden geçen 23 yıla rağmen mazlumların acısı dinmedi, gözyaşları hala kurumadı. 8372 Bosnalının katledildiği Srebrenitsa'da bugün insan haklarını yok sayarak Türk vatandaşlarına köpeklerle saldıran Hollanda'nın çok büyük etkisi vardı.

BİNLERCE MÜSLÜMAN BİR GECEDE SIRPLARA TESLİM EDİLDİ

1992-95 yılları arasında süren Bosna-Sırp Savaşı sırasında Bosnalı Sırplar, Boşnaklara soykırım yapmaya başlamıştı. Uzun süre yaşananlara sessiz kalan Birleşmiş Milletler, zoraki olarak bölgeye müdahale etti. Altı nokta güvenli bölge ilan edildi. O bölgelerden birisi de Srebrenitsa'ydı. Boşnaklar buraya yerleştirilmiş ve bu mültecileri koruma görevi de BM Barış Gücü’nde görevli Hollanda askerlerine verilmişti. Müslümanların elindeki silahlar, BM Barış Gücü tarafından koruma bahanesi ile toplanmıştı.

Sırplar, General Ratko Mladic komutasında Srebrenitsa'ya saldırılarını yoğunlaştırdı. Boşnaklar silahlarını geri almak istesede talepleri, sorumlu Hollandalı komutan tarafından reddedildi. Birleşmiş Milletler yalnızca iki F-16 savaş uçağı ile kent üzerinde uçuş yapmakla yetindi. Hollanda Barış Gücü askerleri bir gecede Srebrenitsa'yı ansızın boşalttı. Emir, Hollandalı komutandan gelmişti. Hollanda askerleri kendilerine sığınan 25 bin mülteciyi ve Srebrenitsa kentini Sırplara teslim etti. Sonuç, 8372 Bosnalı Müslümanın katledilmesi oldu. Yaşanan bu olay ise tarihe kara bir leke olarak geçti.

HOLLANDA ASKERLERİNİN SOYKIRIMDAKİ PAYI

Daha sonra ortaya çıkan videoda, Sırp komutanın şehri devralırken Hollandalı komutana hediye verdiği ve yüzlerin güldüğü görülecekti. Bir hafta süren Srebrenitsa Katliamı, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra insalığa karşı işlenen en büyük suç olarak kayıtlara geçti. Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı, katliamı 'soykırım' olarak kabul etti. Ratko Mladic, uzun yıllar sonra yakalandı ve uluslararası mahkemede yargılandı. Hakkında 'ömür boyu hapis cezası' istendi. Bir başka davada ise Hollanda askerlerinin Srebrenitsa Soykırımı'ndan sorumlu olduğuna hükmedildi.

Kaynak: Milli Gazete

Haber Tarihi: 15 Mart 2017 Çarşamba 05:20

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü