İMSAK 03:33 GÜNEŞ 05:28 ÖĞLE 13:09
İKİNDİ 17:05 AKŞAM 20:36 YATSI 22:22
İstanbul Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.

İşte Erdoğan-Trump görüşmesinde 'kol' hareketinin anlamı

ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesine beden dilleri damga vurdu. Trump tokalaştığı eliyle Erdoğan'ı çekmesine rağmen Erdoğan gelmedi. Bu beden diliyle Trump 'Ben üstünüm' diyerek Erdoğan'ın özel alanına girmek istemesine Erdoğan izin vermedi ve üstünlüğü kabul etmedi. Erdoğan bilakis avuç içinin aşağı, Trump'ın avuç içinin ise yukarı bakmasıyla 'ben üstünüm' mesajı verdi.

Eklenme: 17 Mayıs 2017, 18:20

İşte beden dilinde tokalaşmanın anlamları...

Altı tane el sıkışma türü vardır ve her birinin karşı tarafa verdiği mesaj ve anlam farklıdır. El sıkışma türüne bakarak karşı tarafın bizim hakkımızda neler düşündüğünü, bize karşı nasıl bir muhabbet beslediğini anlamak mümkündür, tabi bunun için biraz beden dili bilmek gereklidir.

1 ) Eşit el sıkışma: Karşı tarafın elinizi sıktığı sıklıkta elini sıkmak ve avuç içlerinin birbirlerine iyice temas etmesi tarzında yapılan el sıkışmasına eşit el sıkışma denilir. Bu 

tarz el sıkışma ile karşı tarafa kolay iletişim kurabileceğiniz ve samimi olduğunuz izlenimini verebilirsiniz. Aynı şekilde eğer karşı taraf sizinle eşit el sıkışma yaptıysa karşınızdaki kişinin size karşı samimi olduğunu size karşı açık olduğunu, size bir sevgi beslediğini, size karşı bir duvarının veya direncinin olmadığını anlayabilirsiniz. Eşit el sıkışma samimiyet ve sevgi göstergesidir.

2 ) El üstte el sıkışma: Elin üst tarafının yukarı avuç içinin aşağı doğru bakacak şekilde uzatılması ile yapılan tokalaşma şeklidir. Eli üste olan kişi karşı tarafa, ben senden üstünüm ve sen bana tabisin mesajı vermektedir. Çünkü avuç içinin aşağıya doğru olması beden dilinde ben senden üstünüm ve sen bana tabisin anlamındadır. Bu tokalaşma şeklinde de avuç içi aşağıya baktığı için kişi karşısındaki kişiye üstün olduğu izlenimini vermeye çalışmaktadır. Türk kültüründe bu tokalaşma şekli büyüklük( yaş itibariyle büyüklük ) simgesidir ve yaşça bizden büyük olan kişiler ellerini öptürmek için bu şekilde uzatırlar.
Bir kişi sizinle bu şekilde tokalaşmak istediğinde, siz o kişinin üstünlüğünü kabul etmiyorsanız tokalaşırken hemen elleri düzeltmeniz ve eşit bir şekle getirmeniz gerekmektedir. Tokalaşırken karşının elini düzelterek eşit bir hale getirmezseniz karşı tarafın sizden üstün olduğunu kabul ediyor olursunuz.

3 ) El altta el sıkışma: Elin üst kısmının aşağıya avuç içinin yukarıya doğru bakacak şekilde elin uzatılması ve bu şekilde tokalaşmanın yapılmasıdır. Elinin üstü aşağıya bakan kişi karşı tarafa ben senin lider olduğunu, senin baskın güç olduğunu kabul ediyorum ve ben sana tabi olmak istiyorum mesajını vermektedir. Avuç içinin yukarı doğru bakması beden dilinde karşı taraftan bir beklentisinin olduğu ve karşının üstünlüğünü kabul ettiği anlamına gelmektedir. Bu tokalaşma şeklinde de avuç içi yukarı baktığından dolayı kişi karşının üstünlüğünü, gücünü ve liderliğini kabul ediyordur. Birisi size bu şekilde elini uzatırsa, sizden daha güçlü bir yapısının ve size öğretecek bir şeylerinin olmadığını düşünüyor demektir. B u şekilde tokalaşmak için elini uzatan birisi karşı taraftan bir beklenti içindedir.

4 ) Bir el ensede el sıkışması: Karşı taraf elinizi tutarak sizi kendisine doğru çeker ve sizin özel alanınıza izinsiz girer aynı zamanda bir elini de sizin ensenize veya omzunuza atabilir. Özel alan 0 ile 50cm mesafeyi kapsar bir kol uzunluğu kadar bir mesafedir yani kolunuzu öne uzattığınızda bedeniniz ile uzattığınız elinizin parmak ucuna kadar olan mesafedir ve bireylerin özel alanlarını koruma içgüdüsü vardır. İzinsiz özel alana girilme bir tehdit unsurudur ve kişiyi rahatsız eder. Bu tokalaşma şekli sıcak gibi görünse de kaba bir tokalaşma şeklidir. Genellikle yaşça büyük olan kişiler kendilerinden çok küçük olan kişilerle bu tarz tokalaşırlar. Türk kültüründe özellikle ergenlik çağındaki erkek çocuklarıyla büyükler bu şekilde tokalaşmaktadırlar. Bir kez daha belirtelim ki sıcak, samimi gibi görünen bu tokalaşma şekli aslında kaba bir el sıkışma şeklidir ve çok fazla tavsiye edilmemektedir.

5 ) Sonradan görme tokalaşması: Elinin ucuyla sanki pis bir şey tutar gibi karşısındakinin parmak uçlarını hafifçe tutarak yapılan tokalaşma şeklidir. Özellikle kokona bayanların, havas sınıfın( kendini üstün zanneden sınıfın), zengin ancak bu zenginliği hazmedememiş insanların tokalaşma şeklidir. Bu tokalaşma şekli karşı tarafı küçümseyen, karşı tarafa bir çöp muamelesi yapan ve tamamen samimiyetsiz bir tokalaşma şeklidir. Gerek özel hayatta da gerekse iş hayatında kullanılmaması gereken bir tokalaşma şeklidir çünkü güvensizliğin ve iktidarsızlığın bir belirtisidir. Karşı tarafı aşağılamak amacıyla yapılmasına rağmen, bu tokalaşma şekliyle kişi kendi güvensizliğini dile getirmiş olmaktadır.

6 ) Sandviç tokalaşma: Kişi bir eliyle tokalaşırken diğer eliyle de karşı tarafın elinin üstünü kapatır yani karşı tarafın elini iki eli arasına alarak tokalaşır. Samimiyet belirten bir tokalaşma şeklidir. Tam bir siyasetçi tokalaşmasıdır ve özellikle politikacılar tarafından kullanılmaktadır. Bu tokalaşma şeklinde bazen karşı taraf kolunuzu veya omzunu da tutabilir yani bir eliyle sizin elinizle tokalaşırken diğer eliyle de sizin dirseğinizi veya omzunu tutar ve böylece size üstünlük sağlar. Eğer karşındaki kişinin üstünlüğünü kabul etmiyorsan onun bu üstünlük gösterisine karşılık olarak senin de onun tutuğu yerin daha yukarısından( karşındaki kişi senin dirseğinden tut duysa eğer sende onun omuz undan tutabilirsin) tutman ve senin üstünlüğünü kabul etmiyorum mesajını vermen gerekmektedir. Böylelikle karşı tarafın üstünlüğünü kabul etmediğini belirtebilirsiniz.

Yukarı doğru çıkıldıkça üstünlük oranı artmaktadır yani karşı taraf sizin dirseğinizden tutuyorsa ben senden üstünüm demek istiyordur ve siz bu davranış karşısında karşının omzundan tutarsanız hayır senin üstünlüğünü kabul etmiyorum çünkü ben senden daha üstünüm diyorsunuzdur. Herhangi bir kişinin kendi omzunuza dokunmasına izin veriyorsanız siz karşı tarafın üstünlüğünü kabul ediyorsunuz demektir örneğin amirinizin omzunuza dokunması gibi.

Şunu da belirtmek gerekir ki burada ki omuza dokunuştan kasıt, arkadaşça dokunuş değildir örneğin sevgilininiz veya eşinizin omzunuza dokunması üstünlük gösterisi değil bir samimiyet, derunilik belirtisidir.

 

Kaynak: Derya Talas / Bilgi Ustam

Erdoğan-Trump görüşmesine damga vuran kol hareketi!

 
Haber Tarihi: 17 Mayıs 2017, 18:20
HABER YORUMLARI
600

Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

Hak

Çok alakası var iranin üstünlük taslamasini hatırlattı bana. Hadi öbürleri bati,gavur, düşman diyoruz peki irana ne oluyor. Ajan olmama gerek yok dunya goruyor iranin yaptıklarini, karsima cikip benimle ugrasan irancilari(demekki iran ajanı) bende biliyorum kendilerine taptirmaya cslusiyolar Allaha degil.benim yorumum aslinda tercuman herkesin sahit olduklarina.Kimse size burada bu kadar düşmanca yorum yaparken -hatta hakaret terbiyesizligi ile -erdoğan düşmanlığı yaymaya çalışan ajan demiyor çünkü düşünce özgürlüğü nu kısıtlamak için ajan diye susturmaya çalışan iran gibi diktatörlük meraklısı değil,aslında size ajan da denilebilir çünkü Türkiye de,baska yerde şia yi yaymaya ehli sunnet hakikatini yok etmeye çalışan sizsiniz ve senin gibiler suni olarak onlara hizmet ediyor,fitneci belli tüm bunları da herkes biliyor.Ajan fitneci mezhepcilik için muslmn oldurendir.İranin Allah cc ile aldatması na kanan samimi muslmnlarda onların sapiklklarini gorunce nefret ediyor(namazi uç vakte indirdiler,zina, muta adıyla helal falan) irani adam saniyorduk da sahtekarliklarini anladik cok sukur.Heryerdede irandada kimsenin bana ve kimseye inanmasına gerek yok akli, imani olan herşeyi anlar hatta olmayan bile herşey o kadar aşikar ki,sadece bağnazligin gözlerini kor ettiği irancilar-gorevinizi iyi hatirlattin ajan-inanmaz Allaha hakkıyla inanirsaniz yeter dar kafalı mezhep cilere gerek yok.Söylediklerim yalanmi,yaptiklarinin ifadesi, soze dokulunce niye kiziyorsunuz sahih hadis inkar cisi iran belki de uydurma zayıf hadisleri ile ne diyor "Allaha ne kadar ibadet etsede imamlarimizin üstünlüğünü tanımayan kafirdir"Şii haşdi sabi hz ali ra.in sozde(haşa)fotoğrafını bayrak yapmış başkası olsa putçu derdiniz İslam inancında bunun yeri ne,kısaca yazdım herşeyi siz kendiniz araştırın hatta araştırmaya da gerek yok gözünüzün onundekini görün yeter bende kafanıza koymaya cslismayayim of. haklisiniz siz bu kadar aşikar olanı gormedikten sonra laftanmi anlayacaksiniz ebu cehile benziyorsunuz.Yorumundan bile ne mal olduğun belli zaten ajan majan dan fazla korkmaniza gerek yok doğru olan,açıklanamayacak şeyi olmayan gerçeklerden,gerceklerin aciklanmasindan korkmaz.Ajan diye haksız infazları irani hiç kurtarma di daha da batırdı

Cevapla

Osman

Adam gibi adaminiz, adam olsun da önünü ilikleyerek siritarak yalakalik yapmayi bırakıp, önce icimizdeki abd üstlerini kapatsin, bizi abd ye hizmetkarliktan kurtarsin. Hala müttefigimiz abd diye dolasiyor ortada yalaka liderimiz...

Cevapla

Osman

Konuyla İran in ne alakası var. Ayrica dedigine kimse inanmaz iranda, cehalet kokuyorsun. Ve hic alakasi yokken iran düsmanligi yaymaya calisan , cahil bir fitneci ajan da olabilirsin. Biz ehlisünnet olarak sizin gibi fitnecileri iyi taniriz...

Cevapla

Donchote

Pes... .neymiş reis, tuzağa dusmemis.onlar kol hareketine Suriye de yapıyor.sizin reis te TV de.

Cevapla

cccihaddd

Boşuna reis demedik. Ezikler düşünsün şimdi.

Cevapla

Adem

assssslann fettoşcu, sen analiz et hadi tutan mı var.? ERDOĞANın nesi nerene battı YAWRUMMM.???

Cevapla

Mehmet

Bizzat bu konuyu psikoloji uzmanı olan abime sordum ve kendisine beden dili olarak erdoğanın oldukça ağır bastığını ve karşı tarafın psikolojik olarak yenik başladığını ifade etti.

Cevapla

Hak

Ne ustunluklerini kabulvettirmeye calisan batinin nede,sözde muslmn olupda muslmana üstünlük taslamaya, bunun içinde hz Ali hz pygmbrden üstündür (hasa)derken hz ali şahsında sözde hz ali taraftarı olduklarından,üstünlüklerini kabul ettirmeye çalışan iran ve irancilarinda üstünlüğünu kabul etmiyoruz Bunlar gerçekten muslmn olsa,gerçekten üstün olsa,insanlarin esit oldugunu üstünlüğün takva ile olduğunu kabul eder,muslmana üstünlük taslamaz ve muslumani hatta hicbir insani asagilamsya cslusarsk üstün olabilecek lerine inanmazkardi.Aslında baskasini asagilayarak üstün olabileceğine inanan ondan aşağı olduğunu düşünüyor -kabul edyor-ve onu asagilayarak kurtulmaya çalışıyor

Cevapla

hasan

valla...bagimlilik yaptimiz ya saat basi size girip yorgumlugum gidiyor

Cevapla

cem

hastamısınız kardeşim adamlar pyd ypg yi terör örgütü kabul etmiyoruz dediler gözünüzün içine baka baka ağır silah verdiler. millet kalkmış cekek toka diyor. size ayırdığı zaman dilimi 20 dk 10 dk tercüme ile geçiyor. ayakta uyu ve kendini avut türkiyem

Cevapla

Turan

Tabi tabi kasettaroglu mu demiştiniz

Cevapla

Murat

ecevitin oturan clinton karsisindaki hazir ol vaziyetide vucut dili degil uydurmaca idi merkelin elinin havada kalmasida uydurmaca en buyuk kilidar oglu guldurmeyin insani

Cevapla

Murat

Ecevitin clinton karsisinda askeri nizam durusundan cekilen ele karsi koymaya varildi el kol cekmek bizi bir yere goturmez orasi kesin ama iki ulke arasindaki iliski duzeyinin resmidir ve vucut dili bir gercektir ast ust iliskisinden esit birey seviyesine ciktigimizin resminin analizini anliyamayacak kadar erdogani hazm edemeyen bir bunyeniz var size maden suyu oneririm hazmi kolaylastiriyomus baskada bir sey demiyorum

Cevapla

yusuf

Sanıyorum Erdoğan Trump denen zevatin da saygılı olacağını düşündü ki ceketi ilikledi. Ama baktı adam havalı dugmeleri cozseydi keşke. Bundan analiz çıkaracak olursak bu Erdoğan'ın uzun suren saygisi trumpin densizligini gosterir. Genel olarak dengeli bir tutum olmuştur.

Cevapla

YAVUZ SELİM DOĞRUSÖZLÜ

Gayet güzel bır durum Abd-Vahşi Batının baskılarına dik duran bir Önderin yüz yıldır ozlemini çekiyorduk.İşte Adam gibi adam Milleti ve Vatanı ve Devleti ıçin Kefeni koltuğunun altında dolaşan gercek LİDER ,gerçek ÖNDER .

Cevapla

Osman

Erdoganin kapidan girisini niye analiz etmiyorsunuz, trump ceketinin önü acikken, erdogan önünü ilikler bir vaziyette tokalasiyor, hafifte egiliyor asagi dogru, o fotografi koyup analiz etsenize....

Cevapla

müslim

kendisine yaklaştırmadan uzakta tutuyor. cumhurbaşkanının eli rahat değil. çünkü, karşı taraf izin vermiyor. ayıdan dost düşmandan post olmaz. ölemiydi bölemiydi. :)

Cevapla

..

Haftalar onceden duaa etmistik. Elli yerde kalmasin diye. Heybeti dusmesin diye. Elhamdullillah

Cevapla

O

Başka konu bulamadınızmı Hayret ya!!!

Cevapla

Turan

Bu Trump tımarhane delisi gibi duruyor ama çok zeki lider merkeli madara eden Trump Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile içten ve samimi davranıyor

Cevapla

Prof1

Yine erdoğan yine tarih yazdık.helal olsun o ne tokalaşmaydı öyle.böylece abd de ayarı aldı.pyd ye ağır silah gönderse de tokalaşma da verdiğimiz mesajla derslerini aldılar...

Cevapla

Arif

Uydurmaca seyler bunlar.

Cevapla

Yeni Akit
Gündeme dair önemli haberler ve son dakika gelişmeleri anında bilgisayarınızda!
Masaüstü bildirimlerini almak ister misiniz?