İstanbul'dan ABD'ye uçuşta elektronik yasağı getirildi

Aralarında İstanbul'un da bulunduğu 8 ülkedeki 10 havalimanından ABD'ye doğrudan sefer yapacak uçaklarda yolcular, bugünden itibaren uçağa cep telefonundan büyük elektronik cihaz sokamayacak.

21 Mart 2017 Salı 14:27
İstanbul'dan ABD'ye uçuşta elektronik yasağı getirildi

THY uygulamanın bugün tebliğ edilmesiyle birlikte yürürlüğe girdiğini bildirerek ABD'ye uçacak yolcularını uyardı. Bilgilendirmede şöyle denildi:

"İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların uçak altı kargo bölümünde taşınması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır. Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir"

NEDEN BU KARAR ALINDI

Amerikan Özel Kuvvetleri'nin Yemen'de El Kaide'ye yaptığı operasyonda, terör örgütünün elektronik aletlerin içine gizlenmiş patlayıcıyla uçaklara karşı eylem yapacağı belirlenmişti. Bunun üzerine Müslüman ülkelerden bu tür bir saldırı riski nedeniyle ABD güvenlik kurallarını daha da sıkı hale getirdi.

Uygulamaya göre, yolcular yanlarına cep telefonlarından daha büyük olan diz üstü bilgisayar, tablet, DVD oynatıcısı, elektronik oyunlar veya ‘kindle' olarak adlandırılan elektronik kitap okuyucularını kabine sokamayacak. Bu tür elektronik aletler bagaja verilecek bavulların içine konulacak. Tıbbi cihazlar bu uygulamanın dışında kalacak.

PATLAYICI RİSKİ

Güvenlik uzmanları, cep telefonlarından daha büyük cihazlar içine konulabilecek patlayıcıların uçağın gövdesine hasar verebilecek etkiye sahip olacağına dikkat çekti. Geçen yıl şubat ayında meydana gelen olayda, Somali'de Mogadişu'dan kalkan Daallo Havayolları'nın uçağında bir yolcu, dizüstü bilgisayarının içine gizleyerek soktuğu bombayı uçağın kalkışı sırasında patlatmıştı. Cam kenarında oturan yolcu, gövdede oluşan yarıktan dışarı fırlamış, pilotlar uçağı Mogadişu'ya indirmeyi başarmıştı. Olayın meydana geldiği 2 Şubat 2016 tarihinde Türk Hava Yolları kötü hava şartları nedeniyle seferini iptal etmiş ve aktarmalı yolcular Daallo Havayolları'nın uçağına binmişti.

Uzmanlar, gövdede patlama ile meydana gelebilecek hasarın ciddi sonuçlara yol açabileceğine dikkat çekiyor. Yüksek irtifada, dışarısı ile kabin arasında basınç farkı nedeniyle gövdedeki deformasyon hızla ilerleyerek parçalanmaya ve uçağın düşmesine neden olabiliyor.

NASIL TAŞINACAK

Yolcu cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazlarını kapalı olarak bavuluna koyacak. Bavul kontuarda teslim edildikten sonra havalimanı güvenliğinden geçirilecek. ABD aralarında Türkiye'nin de olduğu bir çok ülkeden yapılan seferlerde yetkilendirdiği güvenlik şirketlerinden özel hizmet alıyor. Bu şirketler, havalimanındaki güvenlikten uçağa gönderilen bagajı tekrar x-ray cihazından geçiriyor. Sonrasında da uçağın kargo bölümüne yükleniyor.

HIRSIZLIK ARTABİLİR

Maddi değeri yüksek bu cihazların bavula konulması akıllara hemen hırsızlık riskini getiriyor. Özellikle ABD'de bavul hırsızlık oranlarının yüksek olması, bu konuda ekstra önlemler alınması gerekliliğine işaret ediyor. Benzer bir yasak, 2006'da İngiltere tarafından uygulandığında havalimanı hırsızlık olaylarında ciddi bir artış yaşanmıştı.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 14:27

YORUM YAZ

 • Tülay Tülay 1 yıl önce
  Normal abartmayin
 • SeloSelo1 yıl önce
  Üzülmeyin reis abd ye ayar verir şimdiIsral ezani yasakladi reis dilini yuttu o sadece karsinda komse olmayinca bögürür yada yalaka gazetelerde çanak soru alir
 • Mehmet Durmuş Mehmet Durmuş 1 yıl önce
  Sizde aynı yönde karar alın ( men dekke dükke )
 • Dermanbey Dermanbey 1 yıl önce
  Aynısını bizde onlara uygulayalım sorun yok..
 • Hakan İnangil.Hakan İnangil.1 yıl önce
  Aynısını bizde onlara uygulayalım.
 • NurNur1 yıl önce
  Tramp hiç normal bir insana benzemiyor nasıl seçildi bu adam ama diğerleri iyimi diyeceksinizama bu adamsorunlu bundapiskolojik bir sorun var gibi
 • Ak Saçlı Ak Saçlı 1 yıl önce
  Ooooohhhaaaaaaaaaa
 • TomtomtummyTomtomtummy1 yıl önce
  mesele sadece hirsizlik olayi degil. Trump ve sarlatanlari izinsiz ve arzuladiklari sekilde "privacy" kuralina uymak istemiyorlar. Her seferinde hukuk karsilarina cikiyor. Simdi rahatlikla suphelendikleri kisilerin elektronik cihazlarini izinsiz inceleyecekleri gibi, "spying" amacli da kullanacaklardir. Milyonlarca seyahat eden ozellikle Islam ulkelerine giris cikis apan bu kimselerin tasiyacaklari elektronik aletler rahatlikla her ulkeyi kilcal damarlarina kadar dinleyebileceklerdir. Ayni seviye de karsilik verilmezse yapilacak hicbirsey yok.
 • Enver Enver 1 yıl önce
  Maalesef terörist diyince akıllarınamüslümanlar geliyor
 • TürkTürk1 yıl önce
  Rezillik bizi araplar ile bir tutmuşlar ...neymiş bir amerika var bir almanya var ..simdi 1 milyon transit yolcudanda olduk frankfurt üzerinden uçar bu transitler ... bu 3. Havalimanıda olur bu köprüler gibi .., ona nazi de buna ayar çek olmuyor beyler popoda don bile yok biliyorlar ..
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü