İstanbul'daki dev proje iptal edildi! Tam 1.6 milyar...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kaynarca - Pendik - Tuzla Metrosu ihalesini iptal etti.

02 Ocak 2018 Salı 15:17
İstanbul'daki dev proje iptal edildi! Tam 1.6 milyar...

Alarko Holding'in bağlı ortaklığı Alsim Alarko'nun Cengiz İnşaat ile birlikte yüzde 50 hissesine sahip olduğu ortak girişim, Nisan ayında metro için inşaat ve elektromekanik sistemler temin, montaj ve işletmeye alma işlerini kapsayan sözleşmeyi imzalamıştı.

Sözleşme bedeli KDV hariç 1,6 milyar liraydı.

Büyükşehir Belediyesi, Alarko Holding'e faksla gönderdiği yazıda söz konusu ihalenin iptal edildiğini bildirdi.

12 KİLOMETRELİK GÜZERGAH

Toplam 12 kilometre uzunluğunda olacak metro hattının 2020 yılı içerisinde tamamlanıp hizmete girmesi hedefleniyordu. İki ayrı güzergâhtan oluşan hattın birincisi Tavşantepe Metro Hattı kuyruk tüneli sonundan başlayarak sırasıyla Kaynarca Merkez, Çamçeşme (Çamçeşme Parkı), Kavakpınar (Abdi İpekçi Caddesi), Esenyalı 1(Dörtyol mevki), Esenyalı 2 (Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi yanı) ve Tuzla Tersane İstasyonlarından geçerek Tuzla Belediyesi mevkiinde kuyruk hatları bitiminde son bulacak, bu hattın toplam uzunluğu yaklaşık 7,9 km olacaktı.

Pendik Merkez-Kaynarca Metro Hattı ise mevcut Marmaray ve Hızlı Tren İstasyonları olarak işletilen Pendik İstasyonu yanında teşkil edilecek Pendik Merkez İstasyonundan başlayarak Kaynarca Merkez İstasyonuna (Yüzyıl Hastanesi karşısı) ulaşacak ve buradan yapımı devam eden Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı’na ait Hastane İstasyonu’na bağlanacak hat, 4,1 km toplam uzunluğa erişecekti.

Daha önce, Başakşehir-Sefaköy-Halkalı Havaray Hattı projesi de iptal edilmişti.

BusinessHT

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 02 Ocak 2018 Salı 15:17

YORUM YAZ

 • Osman HocaogluOsman Hocaoglu1 yıl önce
  Yine mi chp haklı çıktı. Istanbul.da temeli atilan ve yapilmaya baslanan ve kaynağı olmayan12milyar tl. Karşılığı 6 hatlik metro ihalelerinin iptal edildiği medya da yaziliyor.Yazık değilmi, milletin parasına. Şimdiye kadar yapilan harcamalar ne olacak. Kanal projesinin akıbeti de bu olacak. 2016 da yıl sonu Türkiye.nin borcu 404milyar dolar iken 2017/Eylül ayı sonunda 440 milyar dolar oldu. Kim ödeyecek bu borcu. Yazık değilmi ülkemize. Borç alan, emir alır. Yavuz Sultan Selim böyle söylemiş. Yavuz'un adını köprüye veriyoruz ama sözünü gormemezlikten geliyoruz. Hayırlısı. Hesap yapılmadan yapılan yatırımlarin hayırlı olmadığını anlamalıyiz.
 • Ruhi Ruhi 1 yıl önce
  chpli sefil nasil da seviniyor siz hizmet düsmanisiniz süper baskaniniz kikiçdarlarinoglu dis güçlerin kucaklarindan inmiyor
 • EratErat1 yıl önce
  Bence yeni baskan bu işleri ucuza yapacak firma buldu .
 • murat murat 1 yıl önce
  İyi ki iptal olmuş Alarko Holding dediğimiz kişiyi Yahudi asıllı bir firmanın sahibi ve verdiğimiz paralarla Karlar İsrail'e gidi İsrail'de filmleri katlediyor Müslümanların topraklarını işgal ediyor ve birçok Müslüman ülkede katliamlar yapıyorlar mesela Amerika vasıtasıyla Örneğin İran'daki Barbie Türkiye'deki darbe verdiğimiz para bizde Memnu olarak geliyor Yani bu adamları iş vermeyeceksin her türlü krala gidebiliyorlar her türlü taşın altında her taşın altından çıkabiliyorlar ve Osmanlı İmparatorluğu'nu da bunları yıktın Unutmayalım ki Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur bu kadar basit
 • Mehmet öksüz Mehmet öksüz 1 yıl önce
  Ne oldu paramı bitti yoksama dış güçlerden kredi bulamıyosunuz. Ah şu dış güçler on larda olmasa kendilerini savunacak bir söylem bulamıyacaklar.
 • Ömer gencÖmer genc1 yıl önce
  Yapacak proje bulamayan üretmeyen mantık.Doksanların başında Sözen de aynı idi.Akpartili belediye devri kapansın isteniyor.Yazıklar olsun...
 • Ali EmreAli Emre1 yıl önce
  Daha Yenibosna - Beylikdüzü gibi İstanbul trafiginin en yogun hattına metro için çivi bile çakılmamışken zaten bu projenin hayata geçirilmesi son derece absürd olurdu. hizmetde adalet olmalı.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019