İstanbul'da belediyelere dev operasyon: 70 gözaltı

İstanbul’da Büyükşehir ve 18 ilçe belediyesindeki FETÖ yapılanmasına operasyon yapıldı.

04 Ekim 2017 Çarşamba 05:56
İstanbul'da belediyelere dev operasyon: 70 gözaltı

İstanbul'da belediyelerdeki FETÖ yapılanmasına yönelik dev bir operasyon başlatıldı. Örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullandıkları belirlenen mevcut belediye çalışanları ve daha önce görev yapmış 112 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Dün sabah 05.00'teki şok baskınlarda 70 şüpheli emniyete götürüldü.

EVLERDE 1 DOLAR ÇIKTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, bir süredir yürüttüğü soruşturmada dün operasyon kararı aldı. Savcılığın talimatıyla harekete geçen emniyet görevlileri de dün sabah erken saatlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile 18 ilçe belediyesinde halen çalışan ve daha önce çalışmış olup görevinden ayrılan ya da ihraç edilen 112 kişiye yönelik operasyon yaptı. İstanbul, Bursa, Düzce, Kocaeli, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ve Rize'de yapılan operasyonlarda 67 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde çok sayıda dijital malzemeye el konuldu. 5 adreste 1 dolarlık banknot, 5 adreste ise ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Gözaltına alınanlar arasında söz konusu belediyelerde, elektrikçi, mimar, bilgisayarcı ve itfaiye gibi görevlerde bulundukları öğrenildi. Şüpheliler sağlık kontrollerinin ardından İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürdü. "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan haklarında işlem yapılan şüphelilerden 70'i gözaltına alındı. Diğer şüphelilerin yakalanması için operasyonlar yürütülüyor.

İŞTE O BELEDİYELER

Gözaltına alınanlar arasında belediyelerde müdür, amir, şef konumunda kişiler olduğu da öğrenildi. Operasyonların şu belediyeleri kapsadığı bildirildi: İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Adalar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Eyüp, Güngören, Kadıköy, Kâğıthane, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Sultangazi, Zeytinburnu.

Sabah

Haber Tarihi: 04 Ekim 2017 Çarşamba 05:56

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    20 Kasım 2018