''İsrail'e karşı savaşalım''

Irak'ın önemli Şii din adamlarından Mukteda es Sadr Suudi Arabistan'a İslam koalisyonunu harekete geçirme çağrısı yaptı.

07 Aralık 2017 Perşembe 18:34
''İsrail'e karşı savaşalım''

Irak'ta Şii dini merci Ali El Sistani, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti' olarak tanıma kararını kınarken, ülkenin önemli Şii aktörlerinden Mukteda es Sadr da Suudi Arabistan'a İslam koalisyonunu harekete geçirme çağrısı yaptı.

Timeturk'te yer alan habere göre, ofisinden yapılan yazılı açıklamada Irak'ta Şii dini merci Ali es-Sistani, "ABD Başkanı'nın aldığı Kudüs kararını kınıyoruz. Bu kararla milyonlarca Arap ve Müslüman'ın duygularına karşı kötülük yapıldı" ifadelerini kullandı. Sistani açıklamasında Kudüs'ün Müslümanlara ait olduğunu vurguladı.

"İSRAİL'E KARŞI SAVAŞALIM"

Öte yandan Şii lider Mukteda Es Sadr ise Suudi Arabisan'a çağrıda bulundu. Sadr, Necef'te yaptığı basın açıklamasında, "Suudi Arabistan'ı liderlik ettiği İslam koalisyonunu harekete geçirerek, hemen Kudüs'ü kurtarmaya yönlendirmeye çağırıyorum. Direniş güçleri (milis gruplar) ciddiyse İsrail'e karşı savaşan ilk asker ben olurum" ifadesini kullandı.

Arap ve Müslüman ülkelerine de seslenen Sadr, bu ülkelerdeki İsrail büyükelçiliklerinin kalıcı olarak, ABD büyükelçiliklerinin ise geçici süreyle kapatılması çağrısında bulundu. Sadr'a bağlı silahlı güç Seraya es-Selam'dan yapılan yazılı açıklamada da ABD'ye yönelik tehditkâr ifadeler kullanıldı.

Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 18:34

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    22 Kasım 2018