İsrail’den sistematik işgal

Siyonistler, işgal altındaki Batı Yaka’da Filistinlilere ait 36 dönüm tarım arazisine daha el koydu.

13 Ekim 2017 Cuma 08:00
İsrail’den sistematik işgal

İşgalci İsrail, sistematik olarak Filistinlilere ait topraklara zorla el koymaya devam ediyor...

Terörist İsrail ordusu son olarak işgal altındaki Batı Yaka’da 36 dönümlük tarım arazisine el koydu. Ürdün Vadisi’ndeki Yahudi Yerleşim Birimleri Dosyası Başkanı Mu’taz Bişara, el konulan tarım arazilerinin Filistinli çiftçilere ait olduğunu söyledi.

Bişara, “İsrail ordusu, Ürdün Vadisi’nin kuzeyindeki Badara bölgesinde yaşayan çiftçilere 36 dönümlük araziye el konulduğu yönündeki kararı bildirdi. Çiftçilerin elinde bu toprakların tapuları var ve onlarca yıldır buralarda zirai faaliyet yürütüyorlar. Bu el koyma kararının amacı Yahudi yerleşimcilerin lehine Filistinlileri buralardan sürmektir” ifadelerini kullandı. 36 dönüm araziye el konulması konusunda da İsrail ordu sözcülüğünden bir yetkili, “konuyla ilgili bilgisi olmadığını” söyleyerek üç maymunu oynadı.

İşgal altındaki Batı Yaka’da bulunan Ürdün Vadisi’nde yaklaşık 10 bin Filistinli yaşıyor. Bu bölgedeki Filistinliler, geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağlıyor. İsrail ordusu, yasadışı 21 Yahudi yerleşim biriminin bulunduğu Ürdün Vadisi’nin yüzde 80’inden fazlasını kontrolü altında tutuyor. İşgal altında tuttuğu bu bölgeden ekonomik olarak yararlanan İsrail, buranın kendileri için güvenlik açısından da önemli olduğunu ve Filistin tarafıyla bir çözüm anlaşmasına varılsa bile, buradaki askeri varlığını devam ettireceğini iddia ediyor.

Filistinliler ise, Batı Yaka’nın yüzde 30’una tekabül eden Ürdün Vadisi’ni kapsamayan bir Filistin Devleti’ni kabul etmeyeceklerini belirtiyor.

Yıllardır dünyanın gözü önünde Filistinlilerin elindeki toprakları zorla alan İsrail’in amacı, bölgede tek bir müslüman bırakmamak.

 


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 08:00

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    20 Eylül 2018