İsrail, Trump’ı bakın neden istiyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail ziyaretine günler kala, İsrail'in Filistinli tutuklu ve şehitlerin ailelerine yapılan yardımın durdurulması için Trump'tan istekte bulunacağı söyleniyor.

19 Mayıs 2017 Cuma 12:35
İsrail, Trump’ı bakın neden istiyor

Münübe Yılmaz
ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail ziyaretinde Filistin-İsrail barışı üzerine her iki devletin lideri ile görüşmesi açıklanmışken, İsrail'in Trump ile görüşeceği konular arasında Kudüs'ün İsrail'in başkenti olarak ilan edilmesi ve Filistinli tutuklu ve şehitlerin ailelerine yapılan yardımın durdurulması da var.
Aida mülteci kampında kalan 5 bin 500 Filistinliden, halihazırda İsrail hapishanelerinde veya serbest bırakılmak üzere olan 500 kişiye ve ailelerine Filistin yönetimi tarafından, her ay maddi yardımda bulunulması İsrail hükümetini rahatsız ediyor. İsrail hükümetinin, ABD Başkanı Donald Trump'a, bu uygulamanın sona ermesi için uzun süredir baskı yaptığı bilinirken, Trump'ın önümüzdeki hafta Binyamin Netanyahu ile yapacağı görüşmede de konunun tekrar gündeme getirileceği söyleniyor. Netanyahu, bu ayın başında da, İsrail gazetelerinden Haaretz'e verdiği demeçte, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a hitaben "Teröristlere finansal yardımda bulunarak, İsrail ile nasıl bir barış düşünebiliyorsunuz" diyerek küstah bir açıklamada bulunmuştu.
Filistinli aktivist ve gazeteci olan Muhammed Al-Azza ise, mülteci kamplarında tutuklu ve şehit yakınlarından yardım eli uzatılmayan kimse olmadığını, yapılan yardımın aylık yaklaşık 800 dolar civarında olduğunu belirtirken, "Eğer yetkililerin bu insanlara yaptığı yardımın kesilmesini istiyorsanız, önce Filistin'deki işgali durdurun" diye konuştu. Bilindiği gibi; Amerikan yönetimi, Filistinli yetkililere verdiği yardım fonunun, İsrail'in baskısı yüzünden 400 milyon dolar kadar düşürüldüğünü açıklamıştı.

Haber Tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma 12:35

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü