İsrail güçlerinden alçak açıklama: Hazırız!

İsrailli askeri yetkililer, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması bağlamında artabilecek gerilim dâhil her türlü senaryoya hazır olduklarını belirtti.

07 Aralık 2017 Perşembe 09:36
İsrail güçlerinden alçak açıklama: Hazırız!

Konuyla ilgili açıklama yapan İsrail Ordu Sözcüsü Jonathan Konricus, “Durumu izliyoruz ve çeşitli senaryolara hazırız” ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Donald Trump’ın bugün yapacağı konuşmada ülkesinin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması ve büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması talimatı vermesi bekleniyor.

Seçim sürecinde ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma sözü veren Trump'ın açıklamasında bu yönde kararını açıklayabileceği ifade ediliyor. Filistinliler, 'Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma' anlamına gelecek bu adıma şiddetle karşı çıkarak tepki gösteriyor.

ABD Başkanı Trump, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ürdün Kralı 2. Abdullah ile önceki gün yaptığı telefon görüşmelerinde, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma niyetini ifade etmişti.

Görüşmede Abbas'ın, Trump'ı bu yönde atacağı bir adımın barış sürecine zarar vereceği, bölgesel ve evrensel güvenliği ve istikrarı tehlikeye atacağı yönünde uyardığı kaydedilmişti.

Trump ayrıca Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah Sisi ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile de konuyu ayrı ayrı telefonda görüşmüştü.

ABD yönetiminin, 1995'teki Kudüs Büyükelçilik Yasası'na göre İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması öngörülüyordu. Ancak söz konusu yasa 22 senedir Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama'nın başkanlık dönemlerinde her 6 ayda bir ‘ulusal güvenlik’ gerekçesiyle erteleniyordu.

Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 09:36

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Ekim 2018