‘İsrail askeri istemiyoruz’

Meclis’e yazılan dilekçelerde,İsrail’de askerlik yaparak insanlıksuçu işleyenlerin,Türk vatandaşlığındançıkarılmasının yasal bir sorumluluk olduğu belirtildi.

13 Ağustos 2014 Çarşamba 07:48
‘İsrail askeri istemiyoruz’

OSMAN YİĞİT / ANKARA - Türkiyeli bir grup vicdanlı aydın ve aktivist, Siyonist İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği soykırım ve insanlık suçlarına karşı harekete geçerek, ‘Türkiye’de İsrail Askeri İstemiyoruz’ kampanyası başlattılar.

İsrailaskeriistemiyoruz.com isimli bir internet sitesi kuran grup, vatandaşları TBMM’ye dilekçe yazarak tepkilerini ortaya koyma çağrısında bulundular. İsrail zulmüne maruz kalmış Filistinlilerin görsel anlatımlarına da yer verilen israilaskeriistemiyoruz.com sitesinde ayrıca Türk vatandaşlarının Siyonist zulüm hakkındaki görüşlerine de yer veriliyor.

“KATİLLERLE AYNI MAHALLEDE OTURMAK İSTEMİYORUZ!”

Aydın ve aktivistlerin ‘Biz Kimiz?’ kampanya tanıtımında şu görüşlere yer verildi: “Biz; Filistin’de işgalin son bulmasını, Gazze’deki hukuksuz ambargonun kalkmasını ve katliamların bir an önce durdurulmasını isteyen Türkiyeli vicdan sahipleriyiz. “Hiçbir şey yapamamaktan yakınan herkes işgali anlatan sadece bir cümle kursaydı bütün dünya Filistin’deki işgale, katliamlara ve zulme karşı durabilirdi” diye düşünüyoruz. Adaleti sağlayabilmek, haksızlıklara son vermek ve zulme karşı durmak; en yakındaki adaletsizliğe, en görünür haksızlığa ve en bariz zulme karşı mücadele etmeyi gerektirir. Bu gerçekten hareketle, Türkiye’den Filistin’e giderek savaşan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı tavır almak mazlumlardan yana olduğunu söyleyenler için en temel görevdir.

Birden fazla tabiiyetli yükümlülerden hangilerinin hangi ülkelerde yaptıkları askerlik hizmetinin sayılacağı Bakanlar Kurulunun 05 Temmuz 1993 gün ve 93/4613 sayılı kararı gereğince Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenmekte olup, İsrail’de yapılan askerlik hizmetleri Türkiye Cumhuriyeti’nde sayılmaktadır. Buna dayanarak hem İsrail hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar, İsrail’de askerlik yapıyorlar, savaşa çağrıldıkları zaman gidiyor ve Türkiye’ye döndüklerinde Filistinli çocukları öldürmemiş, Gazze’de pazar yerlerini vurmamış ve Nablus’ta işgali reddeden gençleri gerçek mermilerle hedef almamış sıradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi hayatlarına kaldıkları yerden devam ediyorlar.

Biz, katillerle aynı mahallede oturmayı, aynı sokakları paylaşmayı, aynı okullarda okumayı ve aynı işyerlerinde çalışmayı kabul etmiyoruz. Çünkü, Filistinli çocukları ‘İsrail Ordusu’ üniforması giyerek ve ABD silahı kullanarak öldüren katillerle taammüden adam öldüren katiller arasında fark görmüyoruz.”

Yeni Akit
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ağustos 2014 Çarşamba 07:48

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    16 Haziran 2019