İslâm dünyasından Türkiye’ye destek

Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını açıklayan İslam ülkeleri siyasileri ve uzmanları, faşist Hollanda’nın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya yönelik skandal ve zorba tavrına büyük tepki gösterdi. Avrupa’nın çirkin yüzünü ve Batı’nın sahte demokrasisini ortaya çıkardığını belirten siyasiler ve uzmanlar, “Sömürgeci Batı, Türkiye’den korkuyor. Çünkü ekonomisi kalkınan ve kararlarında bağımsız bir ülke istemiyor” yorumunda bulundular.

14 Mart 2017 Salı 05:20
İslâm dünyasından Türkiye’ye destek

Nazi artığı Hollanda’nın Türk bakanlara yönelik zorba ve küstah tavrına İslam ülkelerinden büyük tepki geldi. Tunus, Mısır, Lübnan, Irak, Moritanya, Katarlı siyasiler ve uzmanlar, faşist Hollanda’nın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya yönelik insanlık dışı skandal tavrını eleştirdi.

Moritanya: Avrupa’nın çirkin yüzünü gördük

Moritanya’da 14 siyasi partiyi çatısı altında toplayan Ulusal Demokratik ve Birlik Forumu yöneticilerinden Ec Veled Eddi, yaptığı açıklamada, Hollanda’nın skandal tutumunu, “Türkiye’nin kalkınmasının önüne geçmek için yapılan tuhaf bir engelleme” olarak nitelendirdi. Eddi, tansiyonu yükselten bu tavrın aynı zamanda bazı Avrupa ülkelerinin, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’da kalkıştığı darbe girişimini desteklediğinin apaçık bir delili olduğunu söyledi. Moritanya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde araştırmacı Muhtar Veled Nafi ise, Türkiye’nin ilerleyişinin, bazı Avrupa ülkelerinde endişeye neden olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

Muhalif partileri çatısı altında toplayan Demokratik Muhalefet Partileri Kurumu lideri Hasan Veled Muhammed de Batı’nın kinci ve saldırgan tutumuna karşı Türkiye ile dayanışma içerisinde olduklarını belirterek, “Hollanda’nın skandal tutumu, Avrupa’nın çirkin yüzünü ve Batı’nın sahte demokrasisini ortaya çıkardı. Batı, Türkiye’den korkuyor. Çünkü ekonomisi kalkınan ve kararlarında bağımsız bir ülke istemiyor” dedi.

Tunus: Bu davranışın gerisinde sömürge aklının üslubu vardır

Tunus İrade Partisi Genel Sekreti Adnan Mansar,  yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı’nın uçağına iniş izni verilmemesinin kışkırtıcı ve aşırı saldırganca bir karar olduğunu  belirtti.

Nahda Hareketi Parlamento Grup Başkanı Nureddin Bahiri de “Hollanda’nın davranışı geleneklere zarar vermiştir” dedi. İslam ve Demokrasi Araştırmaları Merkezi Başkanı Rıdvan Masmudi ise, Hollanda’nın davranışının, Türk devleti ve halkına karşı saygısızlık içerdiğini belirterek, “Bu davranışın gerisinde sömürge aklının üslubu vardır” diye konuştu.

Irak: Erdoğan'ın nitelendirmeleri çok haklı

Irak Güçler Birliği Koalisyonu Milletvekili Ezhar Şeyhli, Hollanda’nın Türk bakanların gurbetçilerle bir araya gelmesini engellemesinin hoş bir tavır olmadığının altını çizerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yapılanları faşizm diye nitelendirmekte haklı. Çünkü bu tavırlar hiçbir diplomatik kurala uymuyor” ifadelerini kullandı. Aynı gruptan milletvekili Nura Bucari de, Türkiye’nin Hollandalı yetkililere mislisiyle karşılık vermesi talebinde bulunarak, “Hollanda ve bazı Avrupa ülkelerinin ikiyüzlülüğü ve sahteliği ortaya çıktı. Hollanda, Türk hükümeti ve halkından özür dilemeli” şeklinde konuştu. 

Mısır: Türkiye’nin yanında yer alıyoruz

Mısır’da Devrimin Yarını Partisi Lideri ve eski cumhurbaşkanı adayı Eymen Nur, Hollanda ile yaşanan diplomatik krizde Türkiye’nin yanında yer aldığını belirtti. Nur, “Hollanda’nın kabul edilemez bu davranışı, Batı ile ABD’yi kasıp kavuran siyasi ve entelektüel radikalizmi gösteriyor ve genel olarak Müslümanlara özelde ise Araplara yönelik nefreti ortaya koyuyor” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’da gördüğü insanlık dışı muamele karşısında Türkiye’nin tutumunu desteklediklerini vurgulayan Nur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini iptal etmesiyle ilgili “Bundan sonra senin uçakların bakalım Türkiye’ye nasıl gelecek?” yönündeki sözleriyle ortaya koyduğu tavrı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Nur, Erdoğan’ın tavrını, “Her alanda saygın ve onurlu duruş sergileyen bir adamdan beklenecek tavır” olarak nitelendirdi.

Lübnan: Avrupa Türkiye’nin bölgesel güç olmasından korkuyor

 Lübnan Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı Nebil Halebi, Avrupa’daki aşırı sağcılar, Türkiye’nin bölgesel güç haline gelmesinden rahatsız olduklarını söyledi. Halebi, “AK Parti yönetimindeki Türkiye’nin ekonomik ve siyasi açıdan yeniden güçleniyor olması, dış politikada önemli bir bölgesel güç haline gelmesi ve geçen sene yıl yaşanan faşist darbe girişimine karşı Türkiye halkının hep birlikte karşı durması, Avrupa’daki aşırı sağcıları rahatsız etti” dedi. Bazı Avrupa ülkelerinin, Türkiye’ye karşı olan terör örgütlerini desteklediklerini aktaran Halebi, “Avrupa’daki Nazi kalıntıları, Türkiye’deki demokratik gelişmeyi baltalamak için kampanyalar düzenliyor. 

"Haçlı saldırısına karşı Türkiye’nin yanındayız"

Bir grup Arap aktivistin, Hollanda’nın Türk bakanlara yönelik skandal tavrına karşı Türkiye’ye destek olmak amacıyla Twitter’da “#Türkiye ile dayanışan Arap” başlıklı bir hashtag açtığı bildirildi. “Hashtag” özellikle Körfez ülkeleri tarafından yoğun ilgi gördü. Katar’da iktidar ailesinin şeyhlerinden biri olan Faysal bin Casim Al Sani, “#Türkiye ile dayanışan Arap” hashtag’i üzerinden Twitter’da yaptığı açıklamada, “Ben Avrupa’nın barbarlığına karşı Türkiye ile dayanışma içinde olan bir Arabım. Türk halkı kendi rejimini seçme ve dünyadan da seçimlerine saygı duyulmasını bekleme hakkına sahiptir. Türkiye’nin geleceğinden çok umutluyum” ifadelerini kullandı.

Eski Bahreynli milletvekili Halid Ebu Ammar ise, “Türkiye’yi İslam düşmanı Avrupa’nın kucağına atmak amacıyla gerçekleştirilen ancak Allah’ın izniyle başarısız olacak bu saldırıya karşı Türkiye ile dayanışma içindeyim” ifadelerine yer verdi. Hashtag’e destek verenlerden Suudi Arabistanlı Abdullah el-Gamidi, “Haçlı saldırısına karşı Türkiye’nin yanındayız.”, Kuveytli Abdullah el-Bilaci, “Türk halkı kimsenin baskısı altında kalmadan kendi geleceğini belirleme hakkına sahiptir. Bizim de üzerimize düşen ‘11 Eylül’ yasa tasarısında bize destek olan Türkiye’ye destek olmaktır.”, Suudi Arabistanlı Ahmed el-Yahya, “Siyasi, ekonomik ve medeniyet açısından başarılı Müslüman ülke Türkiye, Avrupalıların boğazındaki düğüm oldu. Bu nedenle her vesileyle onunla savaşıyorlar” ifadeleriyle tavırlarını ortaya koydu.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 14 Mart 2017 Salı 05:20

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü