İslâm dünya barışı için teminattır

ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, 26. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi’nde konuştu.

15 Kasım 2017 Çarşamba 09:51
İslâm dünya barışı için teminattır

İSTANBUL  Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Genel Başkanı Recai Kutan, İslam’ın terörle asla bağdaşmayacağını, dünya barışı için tehdit değil, bilakis teminat olduğunu belirterek, “Barış ve Hakk’a teslim anlamına gelen İslam, nereye ulaşmış ise oraya barış götürmüştür. İslamofobi, Batı dünyasının bilinçaltında Haçlı Seferleri’nden kalma İslam korkusunun güncelleştirilmiş bir yansımasıdır” dedi.

26. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi’nde konuşan ESAM Genel Başkanı Kutan “Son yıllarda dünyanın her yerinde Müslümanlara zor anlar yaşattılar. Müslümanları potansiyel suçlu ilan ettiler. İslamofobi, Batı dünyasının bilinçaltında Haçlı Seferleri’nden kalma İslam korkusunun güncelleştirilmiş bir yansımasıdır. İslamofobi çalışmalarının diğer bir gayesi, Batı’nın İslam coğrafyasında gerçekleştireceği insanlık dışı her türlü eylem ve saldırıyı, sömürüyü, terörle mücadele ediyorum gerekçesiyle meşrulaştırmak gayretidir” dedi.

Kutan şunları söyledi: “Şüphesiz ki İslam ümmeti olarak bizlerin de büyük hataları var. Allah’ın emrettiği birliği, İslam kardeşliğini kaybettik. Mezheplere, meşreplere, ırklara, coğrafyalara mensubiyeti, İslam’a mensubiyetin önüne geçirdik. Kendimiz gibi olmayanları tekfir ettik.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 15 Kasım 2017 Çarşamba 09:51

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    16 Ekim 2018