İslam coğrafyası 'Amerikan Baharı' belasına yelken açma noktasına geldi

Arap Baharı ile Ortadoğu’daki dengeleri altüst eden ABD, bunca suçuna rağmen hâlâ İslam âleminde “umut”(!) olarak görülüyor! ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın ABD-İslam Ülkeleri Zirvesi’ne övgüler yağdırılıyor. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’nın, “Düzenlenecek zirveler, ABD ile Arap ve İslam ülkeleri arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açacak tarihi bir olaydır” ifadesini kullanması dikkat çekti. İslam coğrafyası, Arap Baharı’ndan sonra bir de “Amerikan Baharı” belasına yelken açma noktasına geldi!

20 Mayıs 2017 Cumartesi 10:44
İslam coğrafyası 'Amerikan Baharı' belasına yelken açma noktasına geldi

İslam ülkeleri, İslam âleminin başındaki en büyük bela olan ABD ile bir araya gelecek… Maalesef; “mazlumlar”, “zalim” ile bir araya gelmeyi “yeni bir sayfa” ve “tarihî” olarak görüyor...

Yıllardır Türkiye’nin aşina olduğu cümleler, şimdi de Arap dünyasına ezberletiliyor... Arap Baharı ile Ortadoğu’daki dengeleri altüst eden ABD, bunca suçuna rağmen hâlâ İslam âleminde “umut”(!) olarak görülüyor! ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD-İslam Ülkeleri Zirvesi’ne övgüler yağdırılıyor... Ev sahibi ülkenin dışişleri bakanının, “Düzenlenecek zirveler, ABD ile Arap ve İslam ülkeleri arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açacak tarihi bir olaydır” ifadesini kullanması dikkat çekti. İslam coğrafyası, Arap Baharı’ndan sonra bir de “Amerikan Baharı” belasına yelken açma noktasına geldi!

“İKİ TARAFA” DA HİZMET EDECEKMİŞ!

Suudi  Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, ABD Başkanı Donald Trump’ın zirve kapsamında 20-21 Mayıs’ta ziyaret gerçekleştireceğini söyledi. ABD-İslam Ülkeleri Zirvesi’nin, taraflar arasında terörizmle mücadele ve “iki tarafa da hizmet edecek” bir ortaklığın inşasında yeni bir işbirliğine imkan sağlayacağını savunan Cubeyr, “37 devlet başkanı ile 6 başbakanın katılımını bekliyoruz. Daha önce düzenlenen zirvelerde bu rakama ulaşılmadı. Bu da bu tarihi zirvenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Cubeyr, Kral Selman ile Trump arasında gerçekleşecek zirvenin iki ülke arasındaki “stratejik ortaklığı” güçlendireceğini iddia etti.

TÜRKİYE’DE ÇOKÇA TARTIŞILAN WASHINGTON ZİYARETİNDE VERİLEN MESAJLARIN BENZERLERİ ARAP DÜNYASINDAN YÜKSELİYOR...

Adil el-Cubeyr, Suudi Arabistan’ın, ABD’nin tüm dünyada oynadığı rol, terörle mücadele, İran’ın saldırgan politikalarına karşı koyma ve geleneksel müttefiklerle yeniden ilişki kurma konusunda ABD ile “görüş birliği” içinde olduklarını vurguladı. Körfez ülkeleri-ABD zirvesinin, 2015’teki Camp David ve 2016’daki Riyad zirvesinden sonra üçüncü zirve olacağını ve taraflar arasında stratejik ilişkileri geliştireceğini dile getiren Cubeyr, ilerleyen günlerde “NATO benzeri” İslami bir askeri ittifakın kurulmasına dair fikirlerin gündeme geldiğini söyledi.

ABD - İSLAM ÜLKELERİ ZİRVESİ

Suudi Arabistan’ın 20-21 Mayıs’ta ev sahipliği yapacağı 4 zirve, Trump ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Arap ve İslam ülkeleri liderleri, Körfez ülkeleri liderleri zirvesi ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleriyle düzenlenecek istişare zirvelerinden oluşuyor.

Milli Gazete

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 10:44

YORUM YAZ

 • SedaSeda10 ay önce
  Suudi ler yemende mısır da libya filistin de ne yapmış hangi savaşa dur demiş...adi çakma müslümanlar.kalpleri acımadıktan sonra önlen insanlar kimden medet umsun.türkiyede olmasa ıslami kim korur rabbim yardımını esirgemesin..amin
 • SedaSeda10 ay önce
  Ulann elin gavuru geliyo ıslam ülkelerini parçalıyorBizim ıslam ülkeleri mal gibi izliyor türkiye 1.dünya savaşında gavurdan yana olan birde adına müslüman denen ama müslümanlıktan eser olmaya bir ülkeden medet ummamalı.şunun şurasında türkiye 5 sene sonra iki katı yükselir suudi ler kapınızda köpek olur güçlü kimse onun yalakaları.
 • AlperAlper10 ay önce
  Ortadoğu işbirlikci,hain kaynıyor bir de ırklarının erdeminden,üstünlüğündenbahsederler neden?çünkü aşağılık karakterlerini gizlemek için.Bu kafa başkalarına köle olmaya mahkumdur,meğer hastalığının kabul edip tedavi olursa düzelir umarım.
 • serkanserkan10 ay önce
  suriyedeki abd projesini öso üstlenmemiştir iyi araştır. o görevi, İrandan, fransadan, ingiltere, almanya ve italyadan gelen ajanlar, daeş,ypg, ypj üstlenmiştir. esed yönetimi de bu duruma göz yumarak müslüman arap ve kürtlerin yoğun olduğu ve türkmenlerin yaşadığı kentleri hedef almışlardır. ÖSO ise müslüman arap kürt ve türkmenlerden oluşan Türkiyenin desteklediği muhaliflerdir ve kendi yaşadıkları topraklarını savunmaktadırlar. iyi araştır öğren ondan sonra konuş
 • abdoabdo10 ay önce
  bu araplarda bunu yerse artık bunlar tam manyakmış derim
 • Mehmet Gül Mehmet Gül 10 ay önce
  Yuh artık Afganistanda Irakda ne yaptını bilmez gibibir uyanık olak
 • Mustafa Eryılmaz Mustafa Eryılmaz 10 ay önce
  Çok eğitimli nesiller yetiştirmeliyiz her alandaYoksa uşaklığa devam.
 • muratmurat10 ay önce
  halki ac iken kendi sefahat icinde yasayan suudiler müslüman mi? ne demisti Hz.Muhammet?
 • MuradMurad10 ay önce
  Bunca yaşanana rağmen arapların Avrupa ve abd hayranlığını cidden anlamıyorum???Arap ülkelerininhalkları ile yöneticileri aynı kafadaysalar durum gerçekten vahim demektir!
 • Ey ummetEy ummet10 ay önce
  Yuz yilin munafiklari tabiki kafirleri dost edinecekler
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018