Irkçılığın zirve yaptığı Avrupa'da sergisi açıldı

Nazi Almanyası'nın diktatör lideri Adolf Hitler'in yaptığı yağlı boya tablo ilk kez sergilendi. Tablo serginin "çılgın siyasiler" bölümüne kondu.

13 Mart 2017 Pazartesi 19:45
Irkçılığın zirve yaptığı Avrupa'da sergisi açıldı

İtalyan sanat eleştirmeni Sgarbi, "Bir diktatörün değil, bir zavallının eseri bu, derin bir melankolik ruhu ortaya koyuyor" sözleriyle Hitler'in fırçasından çıkan eseri değerlendirdi.

İtalya'nın kuzeyindeki Brescia kentinde bulunan Sal ò Müzesi'nde, Vittorio Sgarbi küratörlüğünde "çılgınlık" temalı bir sergi açıldı.

11 Mart'ta sanatseverlerle buluşan ve 16 Kasım'a kadar gezilebilecek "Çılgınlık Müzesi (Museo della Follia)" adlı sergide sürpriz bir eser de bulunuyor; Adolf Hitler'in yaptığı, isminin açıklanmasını istemeyen Alman bir koleksiyonerden ödünç alınan ve karanlık bir odada iki depresif adamın görüldüğü yağlıboya resim.

İtalyan basınında yer alan haberlere göre, "çılgın siyasiler" bölümüne konan isimsiz bu resim, daha önce hiç sergilenmedi.

Yaptığı bazı resimler geçen yıllarda açık artırmayla satılmış olan Hitler'in, böylece ilk kez bir eserinin halka açık şekilde sergilendiği de kaydedildi.

"RESİM, HİTLERİN SEFALETİNİ ORTAYA KOYUYOR"

Hangi tarihte yapıldığı bilinmeyen Hitler eserini artistik açıdan değerlendiren sergi küratörü, sanat eleştirmeni ve TV yorumcusu Vittorio Sgarbi, "Umutsuz birisinin eseri bu ve sanki Kafka tarafından yapılmış gibi; onun zihninden çok şey var. Burada onun (Hitler'in) büyüklüğünü değil, sefaletini görüyorum" ifadesini kullandı.

Sgarbi, "Bir diktatörün değil, bir zavallının eseri bu, derin bir melankolik ruhu ortaya koyuyor" diye ekledi.

Haber Tarihi: 13 Mart 2017 Pazartesi 19:45

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü