İran'dan yine alçak mezhepçilik!

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, Hz. Ali’nin yaralandığı gece olarak Şii inancı mensuplarınca değer verilen Ramazan ayının 19. gecesi dolayısıyla yapılan törende Hz. Ali’ye ait bir sözü söylemesi sert tepkilere yol açtı.

20 Haziran 2017 Salı 01:26
İran'dan yine alçak mezhepçilik!

Hasan Ruhani “Hz. Ali’nin hilafeti gasp edildi” sözleri sonrası tepki gördü.

Şii inancının temel düşüncelerinden olan “Hz. Ali’nin hilafetinin Allah tarafından emredildiği ve Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ayşe’nin Hz. Ali’nin hilafetini gasp ettiği ve cehennemlik olduğu” inancına karşı Hz. Ali’nin bu sözünün İran Cumhurbaşkanı tarafından söylenmesi İran’ın dini lideri Hamaney’e bağlı din adamlarını ayağa kaldırdı.

Hasan Ruhani “Bizim için Hz. Ali’nin yolunda olmak büyük bir onurdur. Ali’nin yolundakiler muhakkak iflah olurlar. Ali’nin hükümeti halkın ısrarı üzerine kurulmuştur. Hazretleri halkın ısrarı karşısında 'benim adaletli hükümetim size ağır gelir, gidin başkasını bulun' dedi ve 'eğer siz halk olarak başkasını seçerseniz ben ona itaat eden ilk şahıs olurum' demiştir” şeklinde konuşmuştu.

İran Cumhurbaşkanı'nın Hz. Ali’den naklettiği bu söz İran’daki Şia inancına oldukça ters olduğu için İran’ın Şia din adamlarından Ayetullah Misbah Yezdi Ruhani’ya sert çıktı ve “Ruhani, Ali’nin bazılarının (Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman’ın) hilafetini kabul ettiğini söylüyor” ifadesini kullandı.

Misbah Yezdi sözlerinin devamında hilafet meselesini, tekfir etme (kafir ilan etme) konusuna kadar yükseltti ve “İman ve küfür, sevap ve hata arasında öyle büyük bir duvar yoktur. İnsanlar akıllı olmalıdırlar” dedi.

İranlı Şii din adamı Ayetullah Mekarim Şirazi de Hasan Ruhani’nin Hz. Ali’den alıntıladığı sözlere tepki olarak “Hakimin halkın oyu ile seçildiğini söylememeliyiz. Hz. Resul halefinin Allah tarafından belirlendiğini buyurur. Allah istediği kişiye vilayetini verir” dedi ve ekledi “Şia’nın vazgeçilmezlerinden birisi imamın halk oyu ile değil Allah tarafından belirlenmesidir. Biz ülkemizde Ehli Sünnet ile kardeşçe yaşıyoruz fakat ülkenin resmi mezhebi Şia’dır.”

İran’ın Şia mütefekkirlerinden Murteza Mutahhari’nin oğlu ve milletvekili Ali Mutahhari da “İmam Ali’nin sözleri imametiyle ilgili değildir. Hz. Resul’un vefatından sonra halk, Hz. Muhammed’in belirtmesine rağmen başka kişiye yöneldi. Zatı hazretleri de İslam’ın esasının korunması ve Müslümanların Vahdeti için ayaklanmadı hatta bazı konularda birinci ve ikinci halifeyle işbirliğine gitti ve onlara danışmanlık yaptı” şeklinde konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani son günlerde dini lider Hamaney’in sert eleştirilerine maruz kalmıştı ve ikilinin bazı konularda anlaşamadıkları ortaya çıkmıştı. Bu gelişmelerden sonra dini lider bir konuşmasında Ruhani’nin hükümetini eleştirmiş ve kendi kitlesine “yöneticileriniz yanlış yaparlarsa ateş serbest diyorum. Yöneticilere karşı kendi doğrularınızı yapabilirsiniz” demişti.

Haber Tarihi: 20 Haziran 2017 Salı 01:26