İran ve Rusya arasında 'gaz' savaşı mı çıkıyor?

Avrupa devletlerinin İran gazının Avrupa’ya nakli yönünde harekete geçmesi Rusya’nın ciddi rahatsızlığına neden oldu.

10 Mart 2017 Cuma 19:14
İran ve Rusya arasında 'gaz' savaşı mı çıkıyor?

Geçtiğimiz hafta Almanya’nın Frankfurt kentinde İran gazının Avrupa’ya nakli ile ilgili düzenlenen zirve Rusya’nın inhisarçı “Gazprom” şirketinin egemenliğine son vermek yönünde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Frankfurt Zirvesi’nde “Gazprom” temsilcilerinin katılımı ve müzakereleri yakından izlemesi Rusya şirketinin piyasadaki konumlarını kaybetme tehlikesinin ciddiyetini gösteriyor.

Zirvede ise İran’dan sıkıştırılmış doğal gazın Avrupa’ya ihracı, bu ülkedeki gaz yataklarının kullanımı ve çıkarılan gazın “eski dünya” ya nakli imkanları incelendi.

Ayrıca, İran gazının aksi yöne – boru hattı ile Hindistan’a nakli, Türkiye’ye gaz ihracının artırılması ve Pakistan’da gaz boru hattının yapımı imkanları da ele alındı.

Türkiye’ye nakledilen İran gazının hacminin artırılması ve ihtiyaçtan arta kalan bölümünün Avrupa’ya gönderilmesi konusunun gündeme çıkması “Gazprom”un gelirlerinin ana kaynakları için doğrudan tehlike oluşturmasa da, gelecekte durum büyük ölçekte değişebilir.

Hesaplamalara göre, artık 2023 yılına kadar “Gazprom”un nakil modeli ciddi biçimde tehlikeyle karşılaşacak. Başka bir deyimle, Avrupa ve Asya ülkeleri Rusya’dan boru hattı ile gaz almak yerine, İran’dan sıkıştırılmış gaz almayı tercih edecektirler.

Bu bakımdan, Frankfurt’a gönderilmiş “Gazprom” temsilcilerinin rahatsız olmaları hiçte sebepsiz değil.

Kaynak: tr.yenicag.az

Haber Tarihi: 10 Mart 2017 Cuma 19:14

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü