Irak'ta şok! Referandum reddedildi

Irak Meclisi, IKYB'nin 25 Eylül'de gerçekleştireceği 'bağımsızlık referandumu'nu reddetti.

12 Eylül 2017 Salı 12:37
Irak'ta şok! Referandum reddedildi

Irak meclisinin, yaptığı oylamada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de gerçekleştireceği "bağımsızlık referandumunu" reddettiği bildirildi. AA muhabirine konuşan Şii Ulusal Koalisyonu milletvekillerinden Ali Safi, "Meclis, Irak Kürdistan referandumunu oy çokluğuyla reddetti" dedi.

KÜRT VEKİLLER OTURUMU TERK ETTİ

Safi, karara karşı çıkan Kürt milletvekillerinin de oturumu terk ettiğini ifade etti. 328 sandalyeli mecliste yapılan oturuma 168 milletvekili katıldı.

REFERANDUM 25 EYLÜL'DE

IKBY Başkanı Mesut Barzani, 7 Haziran'da siyasi partilerle gerçekleştirdiği toplantı sonrasında, uzun süredir tartışılan bağımsızlık referandumunun 25 Eylül 2017'de yapılacağını ilan etmişti.

İBADİ 'SONUCU TANIMAYACAĞIZ' DEMİŞTİ

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Barzani'nin referandum ilanından sonra yaptığı açıklamada "bunun anayasaya aykırı olduğunu belirterek sonucu tanımayacaklarını" söylemişti.

Haber Tarihi: 12 Eylül 2017 Salı 12:37
  • AhmetAhmet4 ay önce
    Ne kürt türk atalar bir yaşamış. Kürt atalar türklerin otoritesini hep kabul etmiş siz evlatlarına neler oluyor. Kanında türk kanı taşımayan var mı yada kürt atasında olmayan. Bin yıldır herkes birbirine karışmış hiç türk otoriteye isyan etmemiş şu son 30 yılda ne oldu osmanlıdan sonra ecnebilik girdi ama şimdi Tayyip ne kadar özveri ile çalışıyor. Irkçılık dinkardrşliğe yakışır mı. Bu ülkede sağcı solcu muhafazakar herkes acı çekti .israil size kürdistanınızı bırakır mı.sizin saflığınıza kurban edilebilecek Türkiye var mı

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 20.01.2018