Iraklı 2 kadın milletvekili: Çok eşlilik yasallaşsın

Iraklı iki kadın parlamenter savaş nedeniyle göç eden kadınlar için çok eşlilik yasası getirilmesini isteyip, kadınlara kocalarını ikinci eşe ikna etmelerini istedi.

13 Mart 2017 Pazartesi 02:36
Iraklı 2 kadın milletvekili: Çok eşlilik yasallaşsın

Iraklı kadın parlamenter Cemile Ubeydi ve Lema Halfi, savaşta eşini kaybeden 2 milyonu aşkın kadın bulunduğundan dolayı çok eşlilik yasası getirilmesini istedi.

"BİNLERCE KADIN IŞİD NEDENİYLE GÖÇTÜ"

Irak Parlamentosu'nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen kutlamada konuşma yapan Kadın, Aile ve Çocuk Komisyonu üyesi Lema Halfi, "Irak'ta dul kadınlarımızın sayısı 2 milyonu geçmiş durumda ve binlerce kadın da IŞİD nedeniyle göçmek zorunda kaldı" ifadelerinde bulundu.
Halfi, IŞİD'in bin 940 kadını kaçırdığını dile getirerek, Irak genelinde kadınların yaşadığı zorluklara değindi. Iraklı kadın parlamenter bu nedenle erkeklerin birden fazla evlilik yapmasının sağlanması gerektiğini kaydetti.

"KADINLAR KOCALARINI İKİNCİ EŞ ALMAYA İKNA ETMELİ"

Bir diğer parlamenter Cemile Ubeydi ise, "Evlilik yapamayan ve yaşı geçen kızlar, eşlerinden boşanan ve farklı sebeplerle eşini kaybeden kadınların toplam sayısı 4 milyonu aşmış durumda. Bu nedenle evli kadınlar diğer kadınlara destek olmalıdır ve eşlerini bir evlilik daha yapması için ikna etmelidir." şeklinde konuştu.

"BİRBİRİMİZİ KORUMAK İÇİN ORTAK KABUL EDECEĞİZ"

Parlamentodaki kadın parlameterlere ve bütün kadınlara da seslenen Ubeydi, "Sloganımız bir birimizi korumak için, birbirimizi ortak kabul edeceğiz olsun" dedi. Irak Planlama Bakanlığı 10 Ocak'ta yayımladığı rapora göre, 2016 yılına ait verilerine göre Irak'ta dul kadın sayısı bir milyon 938 bin olduğu belirtilmişti.

Haber Tarihi: 13 Mart 2017 Pazartesi 02:36

YORUM YAZ

 • mesut cemmesut cem1 yıl önce
  valla iyi olur rekabet iyi hizmet dogurur
 • zeki ermişzeki ermiş1 yıl önce
  Bizde de olsun! İyi olur. Hem rekabet daima tüketici lehinedir.
 • LeylaLeyla1 yıl önce
  Oldu . Daha neler
 • OnurOnur1 yıl önce
  Tabi canim dogru bizdede cikmasi lazim boyle bi yasa. Birsuru dul kadin var yazik. Bunlarin cogusu zina yapiyor. Cok eslilik yasallasmali. Bunun sadece dini degil ekonomik iktisadi ve psikolojik boyutlarida var. Allah buna izin vermis ama kanunlar izin vermiyor demekki senin kanunlarin toplumu sirke tesvik ediyor. Konu cok uzun burda anlatilmaz ama cok eslilik serbes olmasi cok hayir getirir bize.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018