THY- Euroleague

İnşaat sektöründe büyük sevinç!

Rusya’nın kısıtlamaları kaldırması müteahhitleri sevindirdi. Türk inşaat firmalarının Rusya’da hızlı, kaliteli ve uygun fiyata iş yaptığını belirten Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, “Rusların bize ihtiyaç duydukları belli ki yıllardır bizden vazgeçmediler” dedi.

04 Haziran 2017 Pazar 13:27
İnşaat sektöründe büyük sevinç!

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Rusya’nın inşaat dahil bazı sektörlere yönelik kısıtlamaları kaldırmasının Türk inşaat sektörü için önemli olduğunu anlattı. Rusya ile ilişkilerin normalleşmesinin ardından Türkiye firmalarına yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını değerlendiren Yenigün, “Rusya’da hızlı, kaliteli ve uygun fiyata iş yapan firmalarız. Her ne kadar Rus firmaları olsa da bize ihtiyaçları olduğu belli ki yıllardır bizden vazgeçmediler” dedi.

ALIŞKIN OLDUĞUMUZ BİR PAZAR

Alınan son kararın güzel bir açılım olduğunu ifade eden Yenigün, “Türk firmaları olarak hiç ümidimizi kaybetmedik, sadece zaman kaybı oldu. Onun için bekliyoruz, inşallah güzel gelişmeleri paylaşırız. Rusya, Türk firmalarının uzun süredir en çok iş yaptığı yerlerden birisi. Rusya alışkın olduğumuz bir pazar. Hem onların bize ihtiyacı var hem de bizim işe ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Rusya’da hızlı, kaliteli ve uygun fiyata iş yapan firmalarız” değerlendirmesinde bulundu.

KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM

Rusya ile yaşanan kriz öncesinde 4,5-5 milyar dolarlık sözleşmeler yapacak noktaya geldiklerini ifade eden Yenigün, şunları kaydetti: "Şimdiye kadar Rusya ile yaptığımız iş tutarı toplam 65 milyar dolar. Proje sayısı bin 930. Artık önümüz açıldı, bence biz oradan pay alırız. Birbirimize ihtiyacımız var ve birbirimizi tamamlıyoruz. O halde yola kaldığımız yerden devam edelim"

Anlaşma olmasaydı kapatıp dönerdik

Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, ise Uçak krizi sonrası Rusya’da çalışmasına izin verilen firmalardan biri olduklarını ancak şantiye sayılarının aradan geçen sürede 15-20’den 5-6’ya düştüğünü söyledi. İmzalanan kararnamenin bekleyen işlerin tamamlanmasının yanı sıra, yeni işler alma imkanı oluşturduğunu belirten Okay, “Kapasite olarak yıllık 500 milyon dolarla 1 milyar dolar arasında ciroyla çalışan bir firmaydık. Şu anda rakam 500 milyon doların altına düştü. Çalışan sayımız 10 binlerden 5 binlere geriledi. Eğer bu anlaşma olmasaydı, önümüzdeki yıl itibarıyla işlerimizi kapatıp dönüyor olacaktık. Dolayısıyla artık eski kapasitemize ulaşacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Haber Tarihi: 04 Haziran 2017 Pazar 13:27

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Kasım 2018