İngiltere'nin büyükelçisi: Türkiye çok güçlü

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, geçen yılın zor bir yıl olduğunu belirterek "Türkiye biliyorum ki çok güçlü ülkedir. Bu sıkıntıları aşar" dedi.

21 Nisan 2017 Cuma 22:15
İngiltere'nin büyükelçisi: Türkiye çok güçlü

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Moore, Marmaris'in Siteler Mahallesi'nde bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile İngiltere'nin çok iyi bir müttefik olduklarını ve ilişkilerinin çok geniş yelpazeyi kapsadığını belirten Büyükelçi Moore, iki ülkenin ticaret alanında çok yakın iş birliği içinde bulunduğunu ifade etti.

Moore, "Ticaretimizin miktarı 16 milyar dolar. Dünyaca tanınmış İngiliz markalar Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Türkiye'de 3 bin şirket faaliyet gösteriyor. İngiltere'de beyaz eşya sektöründe, gıda sektöründe inanılmaz büyüklükte Türklerin yatırımları var" diye konuştu.

Bölgesel gelişmelerde ve Suriye'de iş birliği içinde olduklarını vurgulayan Moore, "Türkiye, turizmde geçen yıl çevresel etkiler ve darbe girişiminden dolayı zor bir yıl geçirdi. Bu zor yılda İngiltere yanında oldu. Özellikler darbe girişimi gecesinde erken saatlerde bakanlara mesaj gönderdim. Bizim demokratik Türkiye'den yana olduğumuzu ilettim" ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE BİLİYORUM Kİ ÇOK GÜÇLÜ ÜLKEDİR"

Türkiye'yi 30 yıldır çok iyi tanıdığını anlatan Büyükelçi Moore, geçen yılın zor bir yıl olduğunu ve bu zor yılda turist sayısının azaldığına işaret ederek, "1990'da Türkiye'ye ikinci katip olarak geldim. Çıraklık dönemimi burada geçirdim. Türkiye biliyorum ki çok güçlü ülkedir. Bu sıkıntıları aşar. Aynı şekilde dost ve müttefiklerinin yardımıyla bu sıkıntıları aşacak. İstikrar devam ederse, yavaş yavaş güven gelecek ve turistler bu sene gelecekler. Biz gerçekçi bir Türkiye resmi vermeye çalışıyoruz. Olumluyuz" değerlendirmesinde bulundu.

Haber Tarihi: 21 Nisan 2017 Cuma 22:15

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü