İngiliz Büyükelçi'den Bahçeli'ye küstah tweetler!

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Bahçeli'nin İngiltere'yle ilgili açıklamalarına küstahça cevap verdi.

16 Eylül 2017 Cumartesi 22:29
İngiliz Büyükelçi'den Bahçeli'ye küstah tweetler!

MHP lideri Devlet Bahçeli, bugün Twitter hesabından gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Bahçeli'nin "ABD ve İngiltere öncelikle kendi işine bakmalı, haksız, hukuksuz ve hadsiz politik tasavvur ve tavırlarından acilen ve derhal geri dönmelidir." ifadeleri İngiliz Büyükelçisi Richard Moore'u rahatsız etti.

KATLİAMLARI, FİTNELERİ GÖRMEZDEN GELEN BÜYÜKELÇİ, TWEETLERE KÜSTAH CEVAPLAR VERDİ

ABD ve İngiltere hakkında sert açıklamalarda bulunan Bahçeli, "ABD ve İngiltere öncelikle kendi işine bakmalı, haksız, hukuksuz ve hadsiz politik tasavvur ve tavırlarından acilen ve derhal geri dönmelidir." ifadelerini kullandı.

İngiltere Büyükelçisi ise Bahçeli'nin tweetine şu şekilde cevap verdi: Sayın Başkanım İngiltere ve ABD, Türkiye gibi referanduma karşı çıktı. Türkiye gibi Irak'ın toprak bütünlüğüne inanıyoruz.

İngiltere'nin atadığı valilerce Kanada, Avusturalya, Yeni Zelanda'nın yönetildiğini söyleyen MHP lideri, 'bu ülkelerin yeter derse neler olacağını düşünen var mı' sorusuna Büyükelçi "Sayın Başkanım, o ülkeler tam bağımsız. Ankara'da büyükelçileri var. Onlara sorunuz. Karşılaştırma yanıltıcıdır" şeklinde cevap verdi.

BAHÇELİ NEDEN TEPKİ GÖSTERDİ?

ABD, İngiltere ve BM temsilcilerinden oluşan uluslararası koalisyon heyeti, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'ye referanduma alternatif sundu. 

Türkiye'nin karşı çıktığıIrak’taki referandum süreci, Barzani ile ABD ve İngiltere arasında çirkin bir pazarlığa dönüştü. Barzani, ABD’nin, “Referandumu ertele, Kerkük’ü size verelim” teklifi sonrası "yeniden değerlendireceğiz" dedi. Açıklamanın hemen ardından Barzani birlikleri Kerkük'e yöneldi.

Kuzey Irak’ta etnik temelli bir devlet için referandum dayatmasını sürdüren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesud Barzani, ‘terör devleti’ne katmak istediği Türkmen yurdu Kerkük’ü ABD desteğiyle işgale başladı. Irak’ın en zengin petrol ve doğalgaz yataklarına sahip Kerkük’ü önceki gün tank ve zırhlı araçlar eşliğinde ziyaret eden Barzani, görüştüğü Türkmen ve Arap aşiret liderlerini “Bize Irak’ın yüzde 40’ı vadedildi. Bugünden itibaren bizimle birlikte hareket eden Türkmen ve Araplar kazanır. Şayet projeye karşı çıkarsanız bu haritayı zorla da olsa kabul etmek zorunda kalacaksınız” diye tehdit etti.

TEHDİT VE ŞANTAJ GELDİ

Aşiretler ve kanaat önderlerinin ‘bu tehditlere boyun eğmeyeceklerini’ bildirmesinin ardından Barzani yönetimi, çok sayıda tankı Kerkük’e sevk etti. Türkmen yurdunu ABD desteğiyle abluka altına alan Peşmerge güçleri, 25 Eylül’deki referandumu tanımayacaklarını açıklayan Kerkük Türkleri’ni de silahla tehdit ediyor. Yüzlerce Peşmerge şuan Kerkük’te. Peşmerge güçlerine Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne bağlı araç konvoyu da destek verdi. Gerilimin had safhaya ulaştığı bölgede yaşayan Türkmen ve Araplar, oldu-bittiye boyun eğmeyeceklerini, Barzani ve Talabani’ye karşı geri adım atmayacaklarını bildirdi.

 

Haber Tarihi: 16 Eylül 2017 Cumartesi 22:29

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü