THY Orta Avrupa

İmzalar atıldı: Aselsan için üretilecek

Türkiye'nin ticari anlamdaki ilk çip fabrikası, ilk üretimini ASELSAN için yapacak.

21 Mart 2017 Salı 14:01
İmzalar atıldı: Aselsan için üretilecek

Bilkent Üniversitesi ve ASELSAN'ın ortaklığında kurulan ve savunma, uzay, haberleşme, enerji sektörlerinin ihtiyaç duyduğu yüksek teknoloji ürünlerinin üretileceği çip fabrikası geçen yıl faaliyete geçti.

Yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla kurulan ASELSAN Bilkent Mikro Nano Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ'de (AB Mikro Nano), özellikle III-V yarı-iletken ve benzeri teknolojik malzemeleri içeren mikro ve nano boyutlu aygıtların üretiminin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Fabrika, faaliyete geçmesinin ardından ilk sözleşmesini de imzaladı. Buna göre, ASELSAN için galyum nitrat (GaN) transistörlerin/entegre devrelerin üretimi gerçekleştirilecek.

Üniversite-sanayi iş birliği açısından örnek bir proje olan çip fabrikası ile üniversitede geliştirilen teknolojinin ticarileşmesi sağlanıyor. ABD'de sayıları on binleri bulan bu tür yüksek teknoloji şirketleri, Türkiye'nin kalkınması açısından da büyük önem taşıyor.

Türkiye'nin satın aldığı, bazen istese bile temin edemediği çiplerin çok daha gelişmişleri bu tesiste üretilebilecek. Fabrikada üretilecek nanoteknoloji temelli ürünler ihraç da edilebilecek.

Türkiye, bu tesiste üretilecek galyum nitrat temelli çipler sayesinde savunma radarı, elektronik harp, güç elektroniği, uzay teknolojileri, elektrik iletim altyapısı, elektrikli araba, havacılık, yüksek hızlı tren ve 5G cep telefonu sistemleri eşi stratejik teknolojiler üretebilen dünyanın sayılı ülkeleri arasına girecek.

Galyum nitrat üstün özellikleriyle bu alanda kullanılan diğer ürünlerden ayrılıyor. Galyum nitrat pazarının gelecek 10 yılda hızla büyümesi ve bu alandaki faaliyetlerin önemli ekonomik getirileri beraberinde getirmesi bekleniyor.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 14:01

YORUM YAZ

 • Kana KanKana Kan1 yıl önce
  Ve Emniyeti getiriyor, Cin ve AB den alinan cip ler in icinde gizli yazilimlar vardir mesela bir firmanin serve si geceleyin kendiliginden islem yaptigini görürsünüz nedeni ise belli degil cünkü o firmanin bazi gizli planlamalari bile karsi tarfa gönderiyiyor (mesela CIn e), Incelemek icin onlardan o cipin yazilim codunuistediginiz zamanvermezler, asil iceriklik de ordadir ve emniyetiniz olmaz.
 • GaNGaN1 yıl önce
  S400 radari geldi iste bu... sira roketinde (roketsan uyuma)
 • Osmanlı Osmanlı 1 yıl önce
  Hayırlı olsu inşallah.
 • DenyoDenyo1 yıl önce
  He he evet evet :-)))

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018