IMF Türkiye'deki büyümeyi kabullendi

Ekim ayında Türkiye ile ilgili 2017 büyüme tahminini 2.7’den 5.1’e yükselten IMF, Avrupa Bölgesel Görünüm Raporu’nda da Türkiye için güçlü büyümeye dikkat çekti

14 Kasım 2017 Salı 10:52
IMF Türkiye'deki büyümeyi kabullendi

Ekim ayında Türkiye ile ilgili 2017 büyüme tahminini 2.7’den 5.1’e yükselten IMF, Avrupa Bölgesel Görünüm Raporu’nda da Türkiye için güçlü büyümeye dikkat çekti. IMF, hazırladığı raporda Türkiye’yi büyüme paralelinde mali politikalarını yeniden değerlendirmesi konusunda da uyardı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’ye güçlü büyüme momentumunu göz önüne alarak, uygulanan mali politika desteğinin yeniden değerlendirmesi ve orta vadeli konsolidasyon için güvenilir bir plan oluşturulması tavsiyesinde bulundu.

Avrupa ülkelerine yönelik Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporunu yayınladı. Raporda, IMF ekonomistlerinin, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı Avrupa ülkelerine yönelik tespit ve öngörülerine yer verildi.

Geçen ay yayınlanan Dünya Ekonomik Görünüm (DEG) raporunda, Türkiye’nin bu yılki büyüme beklentisinin yüzde 2,7’den yüzde 5,1’e yükseltildiği hatırlatıldığı raporda, “DEG’deki en belirgin revizyonun Türkiye’ye yönelik olduğu” vurgulandı.

Büyümenin gelecek yıl ise azalan mali destek ve sıkı para politikasının etkisiyle yavaşlayacağı öngörüsünde bulunulan raporda, IMF’nin Türkiye’ye ilişkin 2018 büyüme tahmininin yüzde 3,5 olduğu belirtildi.

ÇEKİRDEK ENFLASYON

Raporda, Türkiye’de yıllık enflasyon oranının Ağustos 2017 itibariyle yüzde 10,7’ye yükseldiğine dikkat çekilirken, “Enflasyon, Merkez Bankasının yüzde 5 hedefinin iki katından daha fazla. Gıda, gıda harici ve akaryakıt fiyatları iki basamaklı oranlarda artış gösterdi. Çekirdek enflasyon kısmen aşırı genişlemeci makroekonomik politikalar nedeniyle 3 yılın en yüksek seviyesine yükseldi” ifadelerine yer verildi.

Para politikasının daha sade bir sistem çerçevesinde enflasyon beklentilerini çapalaması ve enflasyonu düşürmesi gerektiğine vurgu yapılan raporda, yüksek enflasyonun cari açığı da olumsuz etkilediğine işaret edildi.
Türkiye’nin yılın başından bu yana biriken toplam cari açığının, gayri safi yurt içi hasılasının yüzde 5’ini aştığı değerlendirmesinin yer aldığı raporda, “Türkiye’deki güçlü büyüme momentumu göz önüne alındığında, mali politika desteğinin derecesi yeniden değerlendirilmeli ve orta vadeli konsolidasyon için güvenilir bir plan oluşturulmalı” tavsiyesinde bulunuldu.

AVRUPA’DA BÜYÜME YÜZDE 2

IMF raporunda, ayrıca, piyasa aktörlerinin Türkiye’de 2017’nin başında artan faiz oranlarının, döviz kurundan kaynaklanan enflasyon baskılarının kaybolmasıyla gerilemesini beklediğine yer verildi.

Uluslararası Para Fonunun (IMF) Avrupa’nın küresel ticaretin motoru haline geldiğini vurgulayan raporuna göre, bölge ülkeleri 2016-2017 yıllarında küresel ürün ithalatındaki büyümeye, Çin ve ABD’nin toplamı kadar katkı sağladı.

IMF, Avrupa’ya yönelik Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporunu yayınladı. Raporda, IMF ekonomistlerinin, Türkiye’nin de aralarında yer aldığı Avrupa ülkelerine yönelik tespit ve öngörülerine yer verildi.

Avrupa ekonomilerinde iyileşmenin güçlendiği vurgulanan raporda, bölge ülkelerinin toplam gayri safi hasılalarının bu yıl yüzde 2,4 ve gelecek yıl yüzde 2,1 büyüyeceği öngörüldü.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 14 Kasım 2017 Salı 10:52

YORUM YAZ

  • Memo Memo 3 ay önce
    Ağziniz öyle acik kalsin tabii,türkiye daha dacok büyür inşAllah. Pis fitneciler sizi...

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 25.02.2018