Ilhan Omar ABD'nin Ortadoğu'daki yalanlarını tek tek sıraladı!

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar, ABD'nin Irak'ı işgal etmesinin yıl dönümünde sert eleştirilerde bulundu. Omar, "ABD, 16 yıl önce yasa dışı şekilde Irak'ı işgal etti ve arkasında yıkım ve ölümler bırakarak çıktı. İşgal sırasında 4 bin 496 ABD askeri ve 100 binden fazla Iraklı sivil öldü" dedi.

21 Mart 2019 Perşembe 00:50
Ilhan Omar ABD'nin Ortadoğu'daki yalanlarını tek tek sıraladı!

Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar, ABD'nin Irak'ı işgalinin yıl dönümüne atıfta bulunarak, ABD'nin işgalinin "yasa dışı" olduğunu ve arkasında ölümler bıraktığını belirtti.

Açıklamasında, ABD'nin Irak'ı işgalini eleştiren Omar, ""ABD, 16 yıl önce yasa dışı şekilde Irak'ı işgal etti ve arkasında yıkım ve ölümler bırakarak çıktı. İşgal sırasında 4 bin 496 ABD askeri ve 100 binden fazla Iraklı sivil öldü. Devam etmekte olan bölgesel istikrarsızlığa ve ABD'nin dünyanın gözündeki itibarına onarılamaz zarar verdi." ifadelerini kullandı.

Omar, "söyledikleri yalanlarla" işgale ortam hazırlayanların sorumlu tutulması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

"Başkan George Bush, Ekim 2002'de, Saddam Hüseyin'in kitlesel biyolojik silahlar bulundurduğunu söyledi. Bu yalandı. (Dönemin ABD Başkan Yardımcısı) Dick Cheney, defalarca 9/11 saldırılarının faillerinin Irak istihbaratıyla görüşme yaptığını söyledi. Bu yalandı. Cheney, Ağustos 2002'de 'Saddam Hüseyin'in artık kitle imha silahlarına sahip olduğuna şüphe yok.' dedi. Bu da yalandı. Tüm bu açıklamalar sadece yanlış değildi, istihbarat kurumları tarafından yalan olduğu da biliniyordu. Bu zamana kadar sorumlu tutulmadılar."

"Uyarılarda bulunmuştum"

ABD 2020 başkanlık seçimlerine aday adaylığını açıklayan Vermont eyaleti Senatörü Bernie Sanders da işgali eleştirdi.

Sanders, Twitter'dan, "ABD, 16 yıl önce Irak'ı işgal etti. O zaman karşı çıkmış ve istenmeyen bedelleri konusunda uyarılarda bulunmuştum. Bugün hala bunun feci sonuçlarıyla uğraşıyoruz ve daha yıllarca uğraşacağız. Savaşa değil, diplomasiye odaklanan bir dış politikaya ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

Irak'ı gerileten sözde "Özgürlük Operasyonu"

ABD Başkanı Bush, 17 Mart 2003'te Saddam Hüseyin ve ailesine 48 saat içinde ülkeyi terk etmeleri, aksi takdirde askeri müdahaleyle karşı karşıya kalacakları uyarısında bulundu. Bush, bu çağrıdan tam 2 gün sonra 19 Mart'ta ABD ve ona destek veren koalisyon güçlerinin Irak'a karşı askeri operasyon başlattığını duyurdu.

Irak'a "istikrar ve demokrasi" getirileceği vadedilen operasyona "Irak'ı Özgürleştirme Operasyonu" adı verildi. Ancak bu askeri müdahale çıkartılan mezhepsel savaş ve terör eylemlerinden dolayı yüz binlerce sivilin hayatını kaybetmesi, milyarlarca doların harcanması ve son olarak terör örgütü DEAŞ'ın ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 21 Mart 2019 Perşembe 00:50

YORUM YAZ

 • ihsanihsan5 ay önce
  omar araştır 11 eylülde ikiz kuleleri yıkanda buş deliller açık
 • SalihSalih5 ay önce
  Abd nin ortadoğu politikası böl parçala yut 15 Temmuzda başımızda Erdoğan olmadaydı .bizim halimizde ırak suriye gibi olurdu .Referans Erdoğan kararım ak parti
 • AhmetAhmet5 ay önce
  Hain kurtlerle abdnin yillardir paylastigi iraka ait petrolden bahsedememis artik topunun midelerinde o haram var zehir zikkim olsun ALLAH boylelerini hidayete erdirmez...
 • dursundursun5 ay önce
  aynı olayda bizim yöneticilerimizde abd nin safında yer almış hatta onlar için hayır dua da bile bulunmamışlarmıydı.benzer olaylaylar suriye içinde tezgahlandı.acılarını yaşayıp duruyoruz.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer5 ay önce
  Cesur..YÜREK..Seninle..umut..doluyuz..
 • Abdül FakirAbdül Fakir5 ay önce
  ah be kardeş, tiyatro da sana da mı yer verdiler, bu ne lütuf...o şeytanilerin dinleri , yalan üzerine kurulmuştur..Onlarda yalan iftira aldatma , öncelikli birer ibadetttir. onların kurbanları sürü sürü insandır. İnsanlık tarihinin tanıdığı en cani insan soyunun, dünyanın gözleri içine baka baka yaptığı, kaçıncı kitlesel toplumsal devletsel katliamlardır ki, söylemeye yazmaya bilmeye bildrmeye gerek dahi kalmamıştır.Şimdi beklediğimiz, hakkın vaad ettiği intikam tecellesidir.Bunlara kul ne desin.Amin.ya müntekim.
 • Cesur BacıCesur Bacı5 ay önce
  Helal olsun, erkeklerden cesursun. Zalime zulmünü yüzüne söylemek, en büyük erdemdir!
 • OSMANLI OSMANLI 5 ay önce
  İşte budur Amerikada doğup büyüsede müslümanlığını unutmamış bravo , bizim Avrupadaki meclistekilerde nedense VATAN haini ve İslam düşmanı oluyorlar .

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ağustos 2019