İlahiyatçının önünü kesmeyin!

İlahiyat mezunlarının formasyon sahibi olsalar dahi Din öğretmeni olarak atanamamasına tepki gösteren öğrenciler 28 Şubat sürecini hatırladıklarını söyledi.

19 Kasım 2017 Pazar 09:14
İlahiyatçının önünü kesmeyin!

Danıştay’ın ilahiyat fakültesi mezunlarının formasyon sahibi olsa dahi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine atanmasının engellenmesine yönelik skandal kararına tepki gösteren öğrenciler, 28 Şubat sürecindeki ayrımcılığa maruz kaldıklarını söylediler.

Toplumun gözdesi ilahiyat fakültesi mezunlarının formasyon sahibi olsalar dahi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliğine ikinci öncelikli olarak atanması kararına tepkiler çığ gibi büyüyor. Kararın 28 Şubat dönemi uygulamalarını hatırlattığını söyleyen öğrenciler, “İlahiyat Fakültelerine yönelik engelleme çalışmaları kabul edilemez. Bu karar 28 Şubat devresinde yaşanılan, ilahiyatların önünü kesme çabalarını hatırlatmıştır. İlahiyat fakültesinin talebeleri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliği yapabilecek seviyede yetiştirilmektedirler” ifadelerini kullandılar

“SEÇİMLER ÖNCESİ YAPILMASI KAFA KARIŞTIRICI”

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencisi Zeynep Nurseli Güleç, kararın büyük bir şaşkınlık meydana getirdiğine dikkat çekerek, “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği atamasında ilahiyat fakültelerinin ikinci plana atılması şaşkınlık meydana getirmiştir. Bu karar 28 Şubat devresinde ilahiyat fakültelerinin önünü kesme çabalarını hatırlatmıştır” dedi. İlahiyat mezunlarının formasyon sahibi olduğunu kaydeden Güleç, “Neticede ilahiyatlar formasyon eğitimi verilen fakültelerdir. 2019 başkanlık seçimlerinin yaklaştığı bu devrede, ilahiyatlara dönük bu tür girişimlerin iyi niyetli olmadığını ve bunun hükümeti yıpratmaya yönelik bir girişim olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“EN ÜST SEVİYEDE DİN EĞİTİMİ ALIYORUZ”

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencisi Şule Parmak ise, din eğitiminin en kapsamlı verildiği kurumların ilahiyat fakülteleri olduğunu belirterek, “Ülkemizde din eğitiminin en kapsamlı verildiği kurum ilahiyat fakülteleridir. İlahiyat fakültesinin bir talebesi olarak ifade edersem burada Din Kültürü Öğretmenliği yapabilecek seviyede ve donanımda öğrenci yetiştirildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini kaydeden Parmak, “DİKAP bölümünün kapatılması üzerine ilahiyat fakülteleri mezunlarının da bu vazifeyi yapamayacaklarının beyan edilmesi bir oyunun içerisinde olduğumuzu sezdirmektedir. Bizler ise İlahiyat fakülteleri üzerine oynanan oyunlara karşı her zaman 15 Temmuz ruhunun yanında olacağız. Devletine hizmet etmeyi vazife bilerek bunu yaşatabilmenin derdinde olmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

“Yanlıştan dönülmeli”

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Mesud Albay, ilahiyat fakültelerinin müfredatının oldukça kapsamlı olduğunu belirterek, “Psikoloji, sosyoloji ve felsefe okuyan öğrenciler diğer taraftan tarih ve edebiyat okuyoruz. Dini ilimlerin tamamını; hadis, tefsir, Kur’an-ı Kerim, siyer gibi her biri kendi içerisinde başlı başına uzmanlık gerektiren bu ilimleri tahsil ediyoruz” dedi. Öğretmen olarak atanamama yanlışından dönülmesini beklediklerini aktaran Albay, “Bütün bu ilimler üzerine bir de formasyon alıyoruz. Böyle mümtaz bir bölüme yapılmaya çalışılan ve genellikle de yapılan engelleme faaliyetleri kesinlikle kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

 

Yeni Akit Gazetesi

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Kasım 2017 Pazar 09:14

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Şubat 2019