IKBY'den flaş karar: Bölgeden çekildi

Peşmerge Komutanı Şeyh Cafer Mustafa, Haşdi Şabi ve Irak ordusuyla çatışmaya girmemek için bazı temas noktalarından çekildiklerini söyledi.

13 Ekim 2017 Cuma 14:04
IKBY'den flaş karar: Bölgeden çekildi

Kürdistan Yurtseverler Birliği Politbüro Üyesi ve Peşmerge Komutanı Şeyh Cafer Mustafa, Haşdi Şabi ve Irak ordusuyla çatışmaya girmemek için bazı temas noktalarından çekildiklerini söyledi.

"TEHDİTLER YAĞDIRIYORLAR"

Mustafa, Kerkük kent merkezinde Peşmerge komutanlarıyla yaptığı görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, Havice operasyonunun ardından Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin, Kerkük'teki bazı bölgelerin Peşmerge tarafından kendilerine teslim edilmesi için "tehditler yağdırmaya" başladığını açıkladı.

Peşmerge'nin kontrolündeki bölgelerden çekilmemesi üzerine dün gece Haşdi Şabi ve Irak ordusunun, mevzilerine yakın bölgelere askeri sevkiyata başladığını hatırlatan Mustafa, dün gece yaşananlar hakkınları şunları söyledi:

"Beşir ve Tazehurmatu kasabalarına askeri sevkiyat yapıldıktan sonra Peşmerge'ye saldırmak istediler. Tüm imkânlarımızı seferber edip olası bir çatışmadan uzak durmaya çalıştık. Ancak Haşdi Şabi komutanları, 2 saat içinde bazı noktalardan, havalimanı, petrol kuyuları ve askeri üslerden çekilmemizi istedi. Bunun bir emir olduğunu ve gereğini yapacaklarını söylediler. Peşmerge de temas hattı olan bölgelerden askeri bir taktik gereği çekildi. Mevzilerin teslim edilmesi söz konusu değildir."

Öte yandan, Kerkük Güney Cephesi Komutanı Vesta Resul ise geri çekilmenin sadece Haşdi Şabi ve Peşmerge'nin karşı karşıya geldiği temas hattında olduğunu teyit ederek, amaçlarının çatışmanın önüne geçmek olduğunu kaydetti.

Yerel medyada çıkan haberlerde de Kerkük'ün güneyindeki KYB'li Peşmergelerin yaklaşık 18 kilometre uzunluğundaki temas hattından geri çekildiği ve buralara Haşdi Şabi'nin yerleştiği belirtildi.

Haşdi Şabi'nin dün gece Peşmerge'nin çekilmesi üzerine konuşlandığı Beşir ve Tazehurmatu kasabası Kerkük'e yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alıyor.

Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 14:04
 • aliali3 gün önce
  teröristleri görmedinmi kadın kılığında kaçıyorlar bu onların yeni kültürleri
 • Kamil ŞamilKamil Şamil3 gün önce
  Şamil, fistanlı derken köçekleri kastediyorsun değil mi ?kürtlerde köçeklik kültürü yok bildiğim kadarıyla !
 • SahiSahi3 gün önce
  Sevgili Türkmen,bu kafatasci zihniyete sahip barzani öyle bir bombaninfitilini ateşlemek üzere ki bütün ortadogudanun yeni Deas i olmak üzere .Yani yüzbinlerce müslümanın ölmesine ve kafirleri müslüman topraklarini işgalini devam ettirmeyesebep olmak .Ondan ilham olan diğer küçük grupların bağımsızlık talepleri siyonizmin Böl , Parçala , Yönet politikasinin avanesi olma yolundaki alcaklardir . Yoksa hangi ırktan olursa olsunmüslüman can kardesimizdir ruhumuz onların saadetlerine feda olsun .
 • Oğuzsoylu Oğuzsoylu 3 gün önce
  Şamil kardeş onlar İsrail planını uyguluyor, eğer Türk askeri olsaydı babaları İsrail'le birlik olup Türk askerine saldırıda bulunurdu , unutma bunlar yemek yediği tas a pisleyen yaratıklar.
 • KocasolakKocasolak3 gün önce
  Bunlara komutan momutan diyorsunuz ya PES doğrusu. Çetebaşı ne zaman komutan olmuş, hangi askeri okulu bitirmiş, bildiğin çete.
 • abdoabdo3 gün önce
  mahsustan oyalanıyorlar. zamanla ibadide tanıyacak barzaniyi. senaryo gereği şimdilik atışıyor görünüyorlar
 • TürkmenTürkmen3 gün önce
  Şamil! Barzani kuklası sebebiyle, Irak ve Suriye de Ömer ve Ebubekir isminin taşıyan Sünnileri kesen Rafizi ve Şii Haşdi şabi yimi destekliyorsun.? Barzani veekibi her ne kadar yanlış olsa da Müslüman Kürt kardeşlerimize bu düşmanlığı bırakın Allah tan korkun...
 • VolkanVolkan3 gün önce
  Haha cok dogru
 • Yâ nasib Yâ nasib 3 gün önce
  2014 te 60 bin Irak askeri, MUSUL u buyrun geçin der gibi 3 bin daeş militanına teslim etmedi mi, şimdi ABD elinde oynattığı barzani ve ibadiye hangi oyunu oynatıyor acaba, belki de kuklalarından birinin -Irak hükumetinin- defteri dürüldü bile, Irak hükumeti ne kadar da sadık hizmet ediyordu Iran, abd ve kuklalarına
 • salihsalih3 gün önce
  ırak irana teslim bir avuç peşmergeye karşı gelemiyor.
Daha fazla yorum göster (1/10)