Hurda araçlar vatan savunmasında!

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) Hurda İşletmesi, hurda otomobillere yönelik yeni teşvik düzenlemesine hazırlanıyor. Yıllık 300 bin ton ömrünü tamamlamış malzemeyi savunma sanayisine girdi olarak geri kazandırılırken savunma sanayisinde de önemli rol alacak.

19 Şubat 2018 Pazartesi 12:11
Hurda araçlar vatan savunmasında!

Teşvik ve vergi düzenlemeleriyle hurdaya ayrılan araçların geri dönüşümünü yaparak, güvenlik birimlerinin ihtiyaç duyduğu silah ve mühimmat üretimine yönlendiren MKE Hurda İşletmesi, savunma sanayinde hammadde ihtiyacını karşılıyor.
Önceliği savunma olmak üzere sanayinin ham madde ihtiyaçlarını karşıladığını aktaran MKE Hurda İşletmesi Müdür Yardımcısı Çınar, "Birinci önceliğimiz, geri dönüşümle elde edilen bu malzemelerle Kırıkkale'deki MKE Pirinç Fabrikası ve Fırtına obüslerinin namlularının da yapıldığı Ağır Silah ve Çelik Fabrikamızın ham madde ihtiyacını karşılamak. Gönderilen hurdalar, vatan savunması için silah, kurşun, mühimmat ve diğer savunma sistemlerinin üretiminde kullanılıyor." dedi.
20 YAŞ VE ÜZERİ BİN 300 ARAÇ
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın ilgili tebliğleriyle 2008-2013 döneminde 119 bin aracın teslim alınarak 536 bin ton hurdanın geri dönüşüme tabi tutulduğunu aktaran Çınar, 20 yaş ve üstü araçlara getirilen vergi borçları ve idari para cezalarının silinmesiyle ilgili düzenleme sonrasında da bin 300'e yakın aracın teslim alındığını, 3 bin 600 ton hurda malzemenin elde edildiğini söyledi.
HEDEF 400 BİN TON HURDA
2018 yılındaki hedefler doğrultusunda konuşan Fehmi Çınar, şunları söyledi."2018 programında 400 bin tonluk bir hurda tedariği hedefleniyor ancak ilgili komisyonlarda görüşmeleri devam eden 2002 model ve altındaki araçlara verilmesi planlanan ÖTV teşviğinin de savunma sanayisine önemli bir katkı sunmasını bekliyoruz. Bu teşvik kapsamında 6 milyona yakın araçtan yüzde 10'unun değerlendirildiğini düşünürsek 600 bin araç demektir. Bu da savunma sanayimiz için oldukça iyi bir girdi sağlar."

 

(AA)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Şubat 2018 Pazartesi 12:11

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    25 Nisan 2019