HTŞ ile Zengi arasındaki çatışmalar duracak mı?

Geçtiğimiz hafta başından bu yana HTŞ ile Nurettin Zengi grubu arasında sıcak gelişmeler ve şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

10 Kasım 2017 Cuma 15:34
HTŞ ile Zengi arasındaki çatışmalar duracak mı?

En son bu hafta başı görülen hızlı gelişmeler ve alevlenen çatışmalar sulh çağrısı için ilim adamlarının ve muhalif grupların harekete geçmesine neden oldu.

Abdurrezzak el Mehdi kendi telegram kanalı üzerinden yaptığı açıklamada, acilen çatışmaların durulmasını ve aradaki anlaşmazlıkların giderilmesi için ara bulucu tayin edilmesini istedi.

Abdullah Muhaysini de aradaki anlaşmazlıklar için şeri mahkeme kurulmasını isteyen bir mesaj yayınladı.  

Çatışmaların şiddetlenmesi Zengi’nin ellerindeki bölge ve hacizleri terk etmesine neden oldu. Yoğun ateş altında kalan grup geri çekilmek zorunda kaldı.

HTŞ’nin ilerlemeye başlaması üzerine Nureddin Zengi’ye bağlı hesaplardan itidal çağrısı geldi. Dr. Ebu Furkan resmi telegram hesabından yaptığı açıklamada ” HTŞ’ye Bağdadi’ye ve Nizam’a odaklanmasını söylüyoruz. İç savaş düşmandan başkasına yaramaz.” dedi.

HTŞ’nin Hama kırsalında beraber hareket ettiği ve ortak operasyon düzenlediği Feylakuş Şam grubu, HTŞ ile Nureddin Zengi Hareketi arasında yaşanan çatışmaları sona erdirmek için arabulucu olacağına dair bir beyanat yayınladı. Feylakuş Şam yayınlamış olduğu beyanatta grupları birbirine karşı silah kullanmamaya davet etti.  

Bu arada Suud yönetimi güdümünde olan Ceyşul İslam Doğu Guta’da Muhaliflere saldırı düzenledi.  Beraber operasyon yürüten Feylek Errahman ve HTŞ ‘nin Doğu Guta’da Esed’in elinden kurtardıkları bölgelere gelerek izinsiz yerleşmeleri olayların fitilini ateşledi. 

Feylek Errahman ve HTŞ grubu Ceyşul islam’a (Halk arasında “Ceyşul icram / Suç çetesi” olarak bilir) bölge dışına kadar çıkardı. Çatışmalar halen devam ediyor.  

fetihmedya

Haber Tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma 15:34

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    13 Aralık 2018