Hollanda'da sular ısınıyor! 150 gündür hükümet kurulamadı

Hollanda'da, 15 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerin üzerinden 150 gün geçmesine rağmen hükümet kurulamadı.

12 Ağustos 2017 Cumartesi 20:56
Hollanda'da sular ısınıyor! 150 gündür hükümet kurulamadı

Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat 66 (D66) ve Hristiyan Birlik Partisi (CU) uzun bir tatil arasından sonra müzakereler için yeniden bir araya geldi.

Toplantı sonrasında hükümeti kurmakla görevlendirilen eski Başbakan Yardımcısı Gerrit Zalm, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dört partinin müzakereler için istekli olduğunu fakat hükümetin kurulmasının Ekim ayının başını bulabileceğini söyledi.

Hollanda'da, 15 Mart 2017'de yapılan genel seçimler sonuçlarına göre hiçbir parti, tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamamıştı.

Siyasi uzmanlar, ülkede her yıl Eylül ayının üçüncü salı günü yapılan bütçenin geçici hükümetle yapılması bekleniyor.

Haber Tarihi: 12 Ağustos 2017 Cumartesi 20:56
 • cemaleddincemaleddin9 gün önce
  Insallah Belcika gibi iki sende kururlur. Ama kurumlari ishliyen bir devletcik oldugu gibi birshey olmaz. Kishiler/bireyler hükümet olsun olmasin sorumluluklarini bildigi icin birileri hainlik yapmaz, merkele bir shikayete gitmez. Onlarda vanal azdir.
 • Turgay OsmanliTurgay Osmanli9 gün önce
  Hollanda, Başkanlık sistemine geçiş için ülkemizden yardım istemeleri çok yakındır.
 • İrdalİrdal9 gün önce
  Bişey olmaz. Orada hep hükumetler geç kurulur. Ama her şey tıkır tıkır işler adalet, ekonomi, sosyal haklar... Oturmuş her şey.
 • Tabiki karışır.Tabiki karışır.9 gün önce
  Başlığı okuyan da bişey var sanacak. Meclis tatile girmiş, tatil bitince hükümeti kuracaklar işte. Partilerin isimlerine dikkat bu arada. Ülkemizdeki dini siyasete alet ediyorlar muhabbetin yapanlar bir de Hollanda ya baksın. Merkelin partisi ne baksın, Norveç e ve İngiltere ye baksın. Din siyaset e karışmaz mı görsünler.