Hollanda Savunma Bakanı istifa etti

Hollanda'da geçici hükümetin Savunma Bakanı Hennis-Plasschaert görevinden istifa ettiğini bildirdi.

04 Ekim 2017 Çarşamba 06:42
Hollanda Savunma Bakanı istifa etti

Hollanda'da geçici hükümetin Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, Mali'de iki Hollanda askerinin ölümündeki sorumluluğu üzerine alarak görevinden istifa etti.

Hennis-Plasschaert, parlamentoda geç saatlere kadar yaptığı savunmanın sonunda geçen yıl Mali'deki tatbikat sırasında arızalı havan toplarının patlaması sonucu iki askerin ölümünde sorumluluğu üzerine alarak istifa ettiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığına bağlı Güvenlik Araştırma Konseyince hazırlanan konuyla ilgili raporu gördüğünde yanlış ve geç adımlar attığını belirten Hennis-Plasschaert, "Bunun yaşanmasını istemezdim." dedi.

Hennis-Plasschert, kendisi ile birlikte Hollanda Silahlı Kuvvetleri Generali Tom Middendorp'un da görevinden istifa ettiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığına bağlı Güvenlik Araştırma Konseyince hazırlanan raporda, geçen yıl Mali'deki tatbikat sırasında iki Hollanda askerinin ölümüne neden olan havan toplarının arızalı olduğu ortaya çıkmıştı.

Mali'de geçen yıl, Hollanda’nın Mali’de BM'ye bağlı askeri birliğinde gerçekleşen tatbikatta arızalı havan toplarının patlaması sonucu iki Hollanda askeri ölmüş, bir asker yaralanmıştı.

Hennis-Plasschaert, son seçimlerden birinci çıkan aşırı sağcı Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi'nden (VVD) milletvekili seçilmişti.

Haber Tarihi: 04 Ekim 2017 Çarşamba 06:42

YORUM YAZ

  • YusufYusuf5 ay önce
    Allah için söyleyin aynı hadise Türk askerlerimizin başına gelseydi savunma bakan istifa edermiydi? Insaflı olalım.. bilakis yerini daha da sağlamlaştırırdı
  • sancarsancar5 ay önce
    bunlar gavur değil mi? bizim memlekette kimse görevini yapmadığından cami hocası darbeye kalkışıyor, güneydoğuda terör örgütü yığınak yapıyor sadece iki olayda 1500 e yakın şehit 2500 yaralı yıkılan yanan güneydoğu milyarlarca zarar. en altından en üstüne kimse sorumlu değil. elin gavuru "bozuk havanı ben mi kontrol edecem" demiyor.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018