Hizmet samimi, örgüt maşa

AK Parti TBMM Grup Toplantısında konuşan Erdoğan “İslam hiç kimsenin tekelinde değildir. Hizmet etmek, yardımlaşmak, paylaşmak, eğitim, bilim, talebe yetiştirmek gibi kavramlar, insani kavramlardır; hiç kimsenin, hiçbir örgütün ipoteği altına giremez” dedi.

28 Ocak 2014 Salı 21:01
Hizmet samimi, örgüt maşa
HASAN ÖNAL  - TBMM BÜROSU - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milli iradeye karşı kurulan tuzakların, oynanan oyunların bozulduğuna dikkat çekerek, 30 Mart’a kadar oynanacak oyunları da milletle birlikte bozmaya devam edeceklerini kaydetti. İslam’ın kimsenin tekelinde olmadığının altını çizen Erdoğan, hizmet aşkıyla kıtalar aşan samimi niyet taşıyanlara rağmen bu örgütün yöneticilerinin uluslararası çetelerle işbirliği yaptıklarını, onların maşası olduklarını belirtti. Erdoğan, milli iradeye karşı hırsızlık yapan bu kişilerin aynı zamanda büyük Türkiye’nin hasımlarının maşası olduklarını da kaydetti.

AVRUPALI YETKİLİLER TEK TARAFLI BİLGİLENDİRİLMİŞ

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Brüksel ziyaretinde Avrupalı dostlarının son günlerdeki gelişmelerle ilgili tek taraflı olarak bilgilendirildiğini gördüklerini belirterek, “Birinci derecede bilgilendirilme kaynaklarını AB bakanlığımız olduğunu kendilerine hatırlattık. Bu tür yanlış bilgilendirilmelerinin yabancısı değiliz. Gerek 11 yıllık iktidarımız gerekse önceki dönemlerde Türkiye kampanyalarla karalanmaya çalışıldı. Maalesef bu kampanyaların bazıları içeriden bazı kesimlerin eliyle yürütülmüştür” dedi.

BRÜKSEL’DE OLAYLARIN İÇYÜZÜNÜ ANLATTIK

Brüksel’de muhataplarına olanların iç yüzünü tüm açıklığı ile anlattıklarını belirten Erdoğan, “Fransa Cumhurbaşkanı Hollande 22 yıl sonra Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan ilk cumhurbaşkanı oldu. Önemli değerlendirmelerde bulunduk. Haftaya Almanya ziyaretimiz var. Şansölye Merkel ile önemli görüşmelerde bulunacağım. Ayrıca Tahran’a hareket ediyoruz. İran temaslarımızın da gerek Türkiye-İran ilişkileri gerekse bölgesel meseleler konusunda hayırlı sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Suriye’de ortaya çıkan işkence fotoğrafları dünyada sarsıcı bir etki yarattı” dedi.

TÜSİAD İHANET İÇİNDE

Birtakım işveren örgütlerinin uluslararası sermayeye yaptıkları çağrıları, kendi ülkelerine yaptıkları tehditleri uluslararası finans çevrelerinin dikkate almadığını dile getiren Erdoğan, “Kendi ülkesini karalayan bir işveren örgütünü dünyada bulamazsınız. Dünyanın her yerinde de bu yapılanan adı ihanettir. Dünya Yatırım Ajansları Birliği 24 Ocak’ta Güney Afrika’da toplandı ve Türkiye’nin yatırım ajansını oy birliği ile başkanlığa seçti. Türkiye başkan olunca başkan yardımcılığına da Azerbaycan yatırım destek ajansı seçildi. Yabancı sermaye Türkiye’ye gelmeye devam edecek ama öyle görünüyor ki, TÜSİAD gibi kuruluşlar kendi ülkelerine yabancı kalmaya devam edecekler. Kazanan artık belli çevreler değil 76 milyon olacak” dedi.

MİT’E SABOTAJ DÜZENLESELER DE YARDIMLAR SÜRECEK

Suriye konusunda MİT’in TIR’larına kanun dışı saldırı düzenlemelerine rağmen dik duruşlarından vazgeçmediklerini hatırlatan Erdoğan, MİT’e karşı alçakça, haince sabotaj düzenlense de büyük devlet sorumluluğu ile Suriye’deki kardeşlerine yardım taşımaya devam edeceklerini dile getirdi. Mübarek rejiminin yıkılış yıldönümünde Kahire’de de yine kan döküldüğüne şahit olduklarını belirten Erdoğan, “Bu katliamlara neden olan Sisi mareşal oldu. İşte askeri yönetimlerin taltif anlayışı odur. Yakında kendisini Mısır’ın cumhurbaşkanı seçerlerse şaşırmayın” diye konuştu.  MHP seçim bürosu önünde bir tartışma sonrasında silahlı saldırı nedeniyle bir kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Erdoğan, “Seçim bürolarına yapılan saldırı sebebi ne olursa olsun milli iradeye yönelik bir saldırıdır. Bu tür saldırıları şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybeden kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. 

İSLÂM KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİL


Bir hareketin, bir örgütün kendi ülkesine karşı bu kadar hasmane bir tutum sergilemesi nedeniyle vakıf ve derneklerin büyük rahatsızlık duyduklarını hatırlatan Erdoğan, “İslam kimsenin tekelinde değildir. Hizmet etmek, öğrenci yetiştirmek gibi kavramlar insani kavramlardır. Herkesi dışlayan, herkesi horlayan bir harekete bürünemez. Hizmet hareketiyle meşgul olanların adeta siyasi bir parti gibi davranmaları ve birtakım ses kayıtlarıyla anılmaları asla kabul edilemez. İlim insanlarının da gönül insanlarının da istismarı bizim kabul edeceğimiz bir durum değildir. Bu örgütün yönetimi ile mensuplarına arasında çok büyük bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır” dedi.

YOLSUZLUK YAPAN GÖRMEK İSTİYORSANIZ AYNAYA BAKIN

Milli iradeye yönelik yapılan hırsızlık hamlelerine dikkat çeken Erdoğan, “Hırsızlığın her türlüsü kötüdür. Yolsuzluğun her türlüsü kötüdür. En büyük hırsızlık, en büyük yolsuzluk, milli irade hırsızlığıdır. Milli iradeyi çalmaya kalkışan biri, başkalarına yolsuzluk ithamında bulunamaz. Yolsuzluk iftirasında, bulunamaz. 17 Aralık’ta, milli iradeye yargıdaki fanatikleri ile saldırı düzenleyenler, milli iradeyi gasp etmeye çalışanlar, yolsuzluğun izini süremezler. Bunlar bugün çıkıp da bize yolsuzluk çamuru atamazlar. Şu anda eski Türkiye’nin kaybedenleri koro halinde yolsuzluk türküsü söylüyorlar. CHP 27 Mayıs’ta milli iradenin çalınmasını alkışlamış, şimdi de hırsızlığın adresi olmuştur. Eğer yolsuzluk yapan görmek istiyorsanız gidin aynaya bakın” dedi.

BU GAZETELERİN SAHİPLERİ KİM?


Bir AK Partilinin izleyici sıralarından ‘BBC bunları görmüyor’ şeklinde bağırması üzerine Başbakan Erdoğan, “Sadece BBC mi… Wall Street Journal… Bu gazetenin sahipleri kimler… Geçenlerde İngiltere’de aynısını yaptılar. Cameron hemen gazetelerini kapattı. Şimdi de Amerika’dan vurmaya başladılar. Bu ülkede milli iradeyi her zaman bunlar çaldılar. Hiçbir zaman bunların hesapları defterleri gözden geçirilmedi. Şimdi kontrol edilince hoplamaya başladılar. İşini düzgün yaptığın sürece yanındayız. Yamuk yumuk varsa hesabını sorarız. Bizim büyük sermayeye gözdağı verme niyetimiz yok. Büyük sermaye düzgün davransın…” dedi.

MÜCADELEMİZ YARGIYA SIZAN ÖRGÜTLE

Yargıyla değil, yargı içine sızmış yargı mensuplarını da baskı altına alan, onlara da şantaj yapan, yargının tarafsızlığına gölge düşüren bir örgütle mücadele ettiklerinin altını çizen Erdoğan, “Bunu özellikle bilmenizi istiyorum. Dershane meselesinde, terör meselesinde birkaç polis ve savcı mı karar verecek? Yargı sadece bağımsız değil aynı zamanda tarafsız da olmalı. Hiç kimse siyasi iradenin yargıya müdahale ettiğini söylemesin. Bizim dışımızda kimse millete hesap vermiyor” dedi.

AKILLARINIZA İPOTEK KOYDURMAYIN

Örgütün tabanındaki insanların son derece samimi bir tavır sergilediklerini dile getiren Erdoğan, “Örgütün üst yönetimi farklı gayretlerin içine girmiştir. Hizmet aşkıyla yola çıkan birçok samimi kardeşimize rağmen örgüt, Türkiye hasımlarının maşası olmayı tercih etmiştir. Uluslararası karanlık çevrelere adeta peşkeş çekilmiştir. Kur’an’ın sorduğu en önemli sorulardan biri; ‘Akletmez misiniz?’ Hiçbir kardeşim kendi aklına ipotek koydurmasın. Şu anda Anadolu’nun birçok köşesinde şahsım ve partimiz için akla hayale gelmez tezviratlar yapılıyor” diye konuştu.

MİLLET İKTİDARINA SAHİP ÇIKTI

Şu anda hırsızlık ve yolsuzluk suçlaması yapanların milli irade hırsızlıklarının üzerini örtmek için çırpındıklarını belirten Erdoğan, “İstiyorlar ki kendilerini rahatsız etmeyen hükümet gelsin. Bu zaten yerel seçim. Buradan o beklediğiniz neticeyi alamayacaksınız” dedi. Milli iradeye ve hükümete kurulan tuzağın tutmadığını belirten Erdoğan, “Millet iktidarına sahip çıkmıştır. 30 Mart, Türkiye için, demokrasi için önemli bir dönüm noktası olacak. Kimin nerede belediye başkanlığı kazandığı değil, hangi partinin seçimi kazandığı önemli olacaktır. Artık şehitler gelmiyor. Ama bu gelsin diye bekleyenler var” diye konuştu.

İSTANBUL’U ALAMAYACAKSINIZ

Bir gazetenin kendisiyle ilgili yaptığı habere tepki gösteren Erdoğan, “Bugün bir gazete, en çok satan gazete bugün bir başlık atıyor; güya ben ana muhalefetin İstanbul adayından çekinmeye başlamışım, onun için dosyayı açıklamışım. Burada bir şeyi, açık söylemek durumundayım. O gazetenin patronu İstanbul Hilton Oteli’nin yanındaki bahçeye inşaat yapabileceği düşüncesiyle onun özelleştirmesine girmişti. Ama Büyükşehir Belediyemiz müsaade etmedi, bu sefer gitti Şişli Belediyesi ile anlaşma yoluna. Büyükşehir Belediye başkanımızı da davet ettiler. Şişli Belediye Başkanı bu işlerde mahirdir. Bu kişi, CHP’den bu tür klasörler nedeniyle ihraç edilmedi mi? Yolsuzluk klasörü diye, ana muhalefetin genel müdürü poz vermedi mi? O zaman yolsuzluk sebebiyle ihraç ettiniz, bugün ne sebebi ile aday yapıyorsunuz? Şu anda İstanbul’u alabilir miyiz? Kulisler yapıldı, bir yerlerde bir araya geldiler, İstanbul’u alabilir miyiz? Alamayacaksınız, İstanbul sizin ne olduğunuzu biliyor. ‘Alabilirsem, ben bu oteli büyütürüm’ diyor, onu da büyütemeyeceksin, onun üstünde Bakanlık var” dedi.

Özel mahkemeler kaldırılacak

YENER DÖNMEZ - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere dün akşam beraberindeki kalabalık bir heyetle İran’a gitti. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Haziran’da görevi Mahmud Ahmedinejad’dan devralmasından sonra İran’a ilk ziyaretini gerçekleştiren Erdoğan resmi temaslarına bugün başlayacak.

Bu arada; Başbakan Erdoğan İran’a hareketinden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Süreç içinde Adalet Bakanlığımız yeniden yargılanma konusunu değerlendiriyor. Çalışıyor. Ben bir şeyi söyleyebilirim. Özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. O dosyalar hangi mahkemelerde ise onları ağır ceza mahkemelerine aktarmış olmak suretiyle bu süreci kapatmış olacağız. Dolayısıyla 133 ağır ceza mahkemesi ile süreci sürdüreceğiz” dedi.

Erdoğan, kurdaki yükselişin ardından Merkez Bankası’nın yapacağı müdahaleye ilişkin de konuştu ve ”Faizlerin artırılmasına her zaman olduğu gibi bugün de karşıyım ama Merkez Bankası’na müdahale yetkim yok. Tasarrufum altında, yetkim altında değil ve sorumluluğu da onlara aittir” dedi.

Erdoğan, “Şişli Belediyesi’ne yapılan saldırı da manidardır. Bu bir senaryo mudur, yoksa gerçekten bir karşı adım mıdır? Silahın oraya bırakılması anlamlıdır ve taranması anlamlıdır. Bununla ilgili emniyet teşkilatımız yoğun bir şekilde takibini sürdürmektedir” şeklinde konuştu.


Günün Özeti

Haber Tarihi: 28 Ocak 2014 Salı 21:01

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    15 Aralık 2018