Heybeliada’da tuhaf toplantı

Büyükada’da Alman ajanlarının da aralarında bulunduğu kalkışma toplantısından sonra bir tuhaf organizasyon da Heybeliada’da düzenlendi. Büyükada’da MİT tarafından deşifre edilen ajan buluşmasının hemen ardından Heybeliada’da AB destekli “azınlık” toplantısı yapıldığı ortaya çıktı.

10 Ağustos 2017 Perşembe 17:33
Heybeliada’da tuhaf toplantı

Türkiye gündemini sarsan Büyükada’daki kalkışma toplantısının ardından bir tuhaf buluşma da Heybeliada’da gerçekleştirildi. Büyükada’daki ajan buluşmasının 20 gün sonrasında Heybeliada’da AB destekli “azınlık” toplantısı yapıldığı ortaya çıktı. Zamanlaması manidar olan tuhaf toplantıda, Rum azınlığa AB tarafından akıtılan paraların nasıl değerlendirileceği ve bu maddi gelirle Türkiye’de nasıl örgütlenileceğinin görüşüldüğü öğrenildi.

ZAMANLAMA MANİDAR

Batı merkezli Türkiye’yi kuşatma faaliyetlerinin günden güne etkisini artırdığı bir dönemde Büyükada’da düzenlenen kalkışma toplantısı MİT tarafından deşifre edilmiş ve ajanlar suçüstü yakalanmıştı. Üzerlerinden suç unsuru birçok döküman ele geçirilen 1’i Alman, 1’i İsveç vatandaşı 10 kişi gözaltına alınmış, 6 kişi tutuklanmıştı. Akit’in edindiği bilgilere göre, 6 Temmuz’da gerçekleştirilen kalkışma toplantısının 18 gün sonrasında bu kez Heybeliada’da bir buluşma gerçekleştirildi. 24 Temmuz’daki toplantı, Avrupa Birliği’nin desteklediği Rum Vakıflar Derneği tarafından düzenlendi. Rum Vakıflar Derneği bünyesindeki oluşumların temsilcilerinin ve bazı Rum kökenli üniversite öğrencilerinin katıldığı buluşma, Heybeliada Selanikli Otel’de yapıldı.

“DEVLETE KARŞI NASIL ÖRGÜTLENİRİZ?”

Zamanlama olarak dikkat çeken bir süreçte tertiplenen toplantının gündemini Avrupa Birliği fonlarının belirlediği öğrenildi. Toplantıda, Türkiye’ye mülteciler için 3 milyar Euro’luk yardım sözü vermesine rağmen bu sözünü tutmayan AB’nin ülkemizdeki azınlıklıklara yönelik maddi yardımlarından nasıl faydalanılacağı, nerelerde ve nasıl değerlendirileceğinin görüşüldüğü öğrenildi. Türkiye’de Rum azınlığa akıtılan AB hibelerinden elde edilecek maddi gelirle devlete karşı nasıl örgütlenileceği ve diğer azınlıkların nasıl teşvik edileceğinin de masaya yatırılan konular arasında yer aldığı öğrenildi.

HEPSİ KAYIT ALTINDA

Tuhaf toplantıyla ilgili Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün tutanak tuttuğu bildirildi. Heybeliada Güvenlik Büro Amirliği’nin tüm katılımcıların listesini kayıt altına aldığı öğrenildi.


FARUK ARSLAN

Haber Tarihi: 10 Ağustos 2017 Perşembe 17:33

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü