Her şey tamam… Türk Silahlı Kuvvetleri harekete geçti!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'deki temaslarında iletilen,  "YPG ve PYD'den Türkiye'ye herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan  angajman kurallarını uygularız" mesajı kapsamında, TSK olası bir saldırıya karşı  her türlü operasyon hazırlığını tamamladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı olası  harekatlarına ilişkin çalışmalarını yaparken, kullanılacak üs komutanlıklarındaki  hazırlıklarda da sona gelindi.

19 Mayıs 2017 Cuma 12:33
Her şey tamam… Türk Silahlı Kuvvetleri harekete geçti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'deki  temaslarında iletilen, "YPG ve PYD'den Türkiye'ye herhangi bir saldırı olursa hiç  kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız." mesajı kapsamında, Türk Silahlı  Kuvvetleri olası bir saldırıya karşı her türlü operasyon için hazırlığını yaptı.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sınırın Suriye veya  Irak tarafındaki terör örgütü PKK/YPG/PYD unsurlarından gelebilecek olası bir  saldırıya verilecek her türlü cevaba ilişkin hazırlıklar tamamlandı.

Bu kapsamda Hava Kuvvetleri Komutanlığı, düzenleyeceği olası  harekatlara ilişkin çalışmalarını yaparken, kullanılacak üs komutanlıklarında da  hazırlıklar sona erdi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı unsurlar da olası sınır ötesi  harekatlara yönelik senaryolarını oluşturdu. Bununla ilgili sınıra zırhlı araç ve  mühimmat takviyeleri yapılırken bazı birlikler sınır hattına yakın bölgelere  kaydırıldı.

Sınır hattında, olası operasyonda birliklere lojistik destek  sağlanmasına yönelik çalışmalar da tamamlandı. Mehmetçik için çadır ve  konteynerler bölgeye gönderildi, olası ihtiyaçların karşılanmasına yönelik  hazırlıklar bitirildi.

Bu kapsamda Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü üyelerinin  bulunduğu bölgelerin karşısında yer alan birliklerde alarm düzeyi artırıldı.  Terör örgütü PKK/PYD/YPG unsurlarının bulunduğu Afrin'in karşısındaki Hatay  sınırı, Telabyad'ın karşısındaki Şanlıurfa'da, Kamışlı'nın karşısındaki Mardin  ile Irak sınırında, hudut hattı ve ötesindeki gelişmeler askerlerle istihbarat  birimlerince yakından takip ediliyor.

"MESAJ ÇOK NET"

Güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'de ziyaretinde, Türkiye'nin bir tehditle  karşılaşması durumunda terör örgütü PKK/YPG/PYD'ye misliyle karşılık  verileceğinin açık ve net olarak aktarıldığını vurguladı.

Türkiye'nin bu konuda kararlı bir duruş sergilediğini ifade eden Ağar,  TSK'nın Irak'ın kuzeyindeki Sincar Dağı ile Suriye'nin kuzeydoğusundaki Karaçok  Dağı bölgelerine düzenlendiği hava harekatını anımsattı.

Daha sonra terörist unsurlarca hudut birliklerine çeşitli saldırıların  düzenlendiğini belirten Ağar, "Bu saldırılara karşılık verildi. Burada çok net  bir mesaj var. Eğer bu coğrafyadan, sizin verdiğiniz garantiye rağmen bize bir  tehdit olursa, biz bu tehdide karşı sadece ateşle karşılık vermek anlamında  değil, başka türlü tedbirler de alabiliriz. Sonuçta o tehdidin varlığının ortadan  kaldırılması gerekiyor. Nerede? Yerinde. Bu anlamda Türkiye'nin ortaya koyduğu bu  kararlılığı iyi anlamak gerekiyor." diye konuştu.

TSK'nın sınır hattına yığınak yaptığını dile getiren Ağar, şunları  kaydetti:

"Bu yığınak her geçen gün daha etkili hale geliyor. Şu an gerek Irak  gerekse Suriye'den, başta stres noktaları olmak üzere herhangi bir yerden tehdit  geldiği zaman Türkiye'nin buna misliyle mukabele edeceği hem yığınak hem de kara  ve hava anlamında ateş desteği hazır. Olası pek çok senaryoya dahil teknik  planlama yapılmıştır. Bir hazırlık var o hazırlığa dahil bir kararlılık da var.  Bu Washington'daki ziyarette kendisini gösterdi. Yığınak denilen şeyin mutlaka  sonucu olur. Ya etki ya da caydırıcılık sonucu olur. Bu fotoğraf şu anda sahada  verilmiş durumdadır."

Haber Tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma 12:33

YORUM YAZ

 • tuzcutuzcu11 ay önce
  Rakka ya gideceklermiş....Mümbiç i bize mi bırakıp gidecekler acaba?....Bir gece ansızın yerleşelim o zaman....
 • YükselYüksel11 ay önce
  Yav kardeşim bu medya reinting uğruna ülkemizin bazı gizli projelerini yayınlamasınlar. Bunların tepesine ansızın binelim...
 • resulresul11 ay önce
  Suriye süryelilerindir irak irakliderinin fitneyi çıkarmak için bazı zalimler surye tarafından türkiyeye ateş edebilirler Goya kürdler ateş eti diye amaçları Türkiyeyi savaşa sokmak allah gerçeğe bakar kim kasıtlı fitne cikarirse cehennem ona yeter kurani kerim Bakara süresinde fitne ölümden büyüktür. ..Bu gün dünya yarın ahiret.
 • muhammetmuhammet11 ay önce
  adamlar suriye ve ıraktaki işgal edeceği toprakları alıp işini bitirmeden iki ateş arasında kendini bırakır mı
 • MhpMhp11 ay önce
  Angajman kuralları iki ülke arasında uygulanır. Bu kuralı uygulamak için izin almak yada angajman kuralını ifade etmek karşındakini ülke olarak kabul etmektir. Yazıklar olsun bu korkak iktidara ve bu açıklamanın anlamını idrak edemeyen şakşakçılara

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü