THY- Euroleague

Helal gıdada Türkiye’ye liderlik misyonu

Helal Gıda Fuarı’nın açılışında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ve özel sektör temsilcileri birlikte kurdele kesti.

05 Eylül 2014 Cuma 08:30
Helal gıdada Türkiye’ye liderlik misyonu

EKONOMİ SERVİSİ - Türkiye’nin helal gıdada dünyada lider olması için elinde büyük bir şansın olduğu bildirildi.

Helal gıda ve içecekten kozmetiğe, medikal ürünlerden tesettür giyim ve hac malzemelerine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan İstanbul Helal Expo - 5. Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı mehter marşı eşliğinde dualarla açıldı. 

CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen fuarın açılış törenine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Malezya Devlet Bakanı Haji Abdul Malik Kassım, GİMDES Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, CNR Holding CEO’su Cem Şenel katıldı.

Sektörün tek fuarı olan İstanbul Helal Expo’ya katılan markalardan bazıları Chr Hansen, Erpiliç, Elita Yağ, Felda Iffco, Has Tavuk, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Kaanlar Peynir,  Seyidoğlu, Sultan Et olarak sıralandı.

DÜNYA LİDERİ JAPONYA

Malezya Devlet Bakanı Haji Abdul Malik Kassım fuar açılışında yaptığı konuşmada helal konusunun bir İslami mesele olduğunu ve her geçen gün helalin Müslümanlar için global bir markete dönüştüğünü söyledi. Kassım, helal sektörüne yalnızca Müslümanların değil dünyaca ünlü markaların da önem verdiğini ifade etti.

Müslüman ülke olmayan Japonya’nın, helalde bir numara olmaya çalıştığına da değinen Malezyalı Bakan, “Malezya 5 yıl önce bu sektörde Güneydoğu Asya’ya girerek, iyi bir start verdi. Sektörde 2.9 milyar dolar ihracatımız var. Türkiye bizim ve tüm İslam dünyasının Avrupa’ya açılan kapısı olacak. Türkiye helal gıda konusunda güçlendirilmeli” diye konuştu.

GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer de, dünyadaki Müslümanların yüzde 86’sının gıda ihtiyacını gayrimüslimlerin karşıladığını hatırlattı. 

2.5 TRİLYON DOLARLIK PAZAR

İsrail’in bu sektörden 250 milyar dolar gelir elde ettiğini hatırlatan Büyüközer, “2.5 trilyon dolarlık uluslararası helal gıda pazarından en fazla payı maalesef gayrimüslimler alıyor. Türkiye olarak bu işte çok gerilerdeyiz. Bu tür fuarların çeşitlendirilip yaygınlaştırılması gerekiyor” dedi.

 

Haber Tarihi: 05 Eylül 2014 Cuma 08:30

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    15 Kasım 2018