HDP'li Osman Baydemir suçunu itiraf etti! 3 yıla kadar hapsi isteniyor

HDP Milletvekili Osman Baydemir hakkında, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde polislere hakaret ettiği iddiasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede Baydemir’in 2015 yılında soruşturmayı yürüten savcıya verdiği ifadesinde üzerine atılı suçu işlediğini kabul ettiği de yer aldı.

20 Şubat 2017 Pazartesi 11:30
HDP'li Osman Baydemir suçunu itiraf etti! 3 yıla kadar hapsi isteniyor

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen 3 sayfalık iddianamede, HDP'li Milletvekili Osman Baydremir'in Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, kapatılan BDP'nin cezaevlerindeki açlık grevine dikkat çekmek için 3 Kasım 2012'de Batıkent Meydanı'nda düzenlemek istediği mitingin yasaklanması nedeniyle Milletvekilleri ile birlikte gittiği Diyarbakır Valiliği önünde kendilerini uyaran polislere hakaret ettiği belirtildi. İddianamede, Polisin Valilikten çıkmak istemeyen HDK Sözcüsü Hüseyin Bardakçı'yı güç kullanarak gözaltına aldığı ve buna tepki gösteren Baydemir'in polis memurlarına, "Allah sizin belanızı versin. Allah belanızı versin faşistler. Allah sizi yok etsin. Şerefsizler, alçaklar, faşitler" gibi sözler söyleyerek, orada bulunan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret ettiği kaydedildi. Polis memurları Y.C., B.G. ve M.Ü.'nün 'Mağdur', polis memuru A.S.'nin ise 'Müşteki' olarak yer aldı. İddianamede Baydemir'in, 'Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi.

ÖNCEKİ İFADESİNDE SUÇU KABUL ETMİŞ

Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, olayın ardından polislerin tutanak tutarak Baydemir hakkında şikâyetçi oldukları, Osman Baydemir'in Milletvekili seçilmeden önce 2015 yılında soruşturmayı yürüten savcıya verdiği ifadesinde üzerine atılı suçu işlediğini kabul ettiği de belirtildi. İddianameyi kabul eden Diyarbakır 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi, Baydemir'in ifadesinin ikamet ettiği Ankara'da talimat ile alınması için Ankara 15'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ne yazı gönderdiği, 2 Şubat'ta Ankara'da görülen talimat duruşmasına katılmayan Baydemir hakkında ifadesinin alınması için 'zorla getirme' kararı çıkarıldı.

Haber Tarihi: 20 Şubat 2017 Pazartesi 11:30

YORUM YAZ

 • ademadem1 yıl önce
  Adam hakaret ettiğini tabi kabul edecek,kayıtlar var,asıl yargılanması gereken suç pkk ya yardım etmesinden olmalı,bütün belediyenin imkanlarını pkk ya kullandırttı.
 • cemaleddincemaleddin1 yıl önce
  Slogan söylemlerle sol cenah milleti 70 yildir uyutuyor. Aslinda fashist ligi Leninde, Stalinde bilakis Mao da oldugunu bildikleri halde kendi hayat tarzlarini kör misalai hep karshida aramishlardir.
 • KocasolakKocasolak1 yıl önce
  Bu teroristin yaptigi EYLEM ler icinden sadece bunlar bulan SAVCI yi derhal kovun gitsin. Aldigi maasi hak etmeyen, calisip alin teri dokmeyen kimsenin maas almaya hakki yok, kovun gitsin. Halkin gordugu suclari goremiyen savci diplomasi iptal edilip kovulsun.
 • ninovaninova1 yıl önce
  ASIN KONUSTURMAYIN BU MAHLUKLARI MUPTEZEL PZVNKLR
 • Cemil nadir özgünCemil nadir özgün1 yıl önce
  Serseriler diyen birine de .
 • OnurOnur1 yıl önce
  K..kler
 • Murat kılıçlıMurat kılıçlı1 yıl önce
  Baydemire 3 yılcık isteyen savcıda hainin ta kendisidir....herkesmi ...olmuş bu memleketde ben anlamıorumki arkadaşşşşş üç yıl yaa üç yılll..... Allah ..versin ne diimmm..... Demek 15 yıl hapis cezası isteyebilmesi için ülkeyi harbiden bölmesi lazımmış

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018