HDP'li Hüda Kaya'ya 25 yıl hapis istemi

Geçtiğimiz günlerde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hakkında, 3 ayrı suçtan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

09 Şubat 2017 Perşembe 11:43
HDP'li Hüda Kaya'ya 25 yıl hapis istemi

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hakkında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında 3 ayrı suçtan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Kaya hakkında hazırlanan 68 sayfalık iddianame, 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Anayasa'nın 83. maddesi uyarınca Kaya'nın eylemlerine ilişkin yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle 2 fezlekenin Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne TBMM'ye sunulmak üzere "Yasama Dokunulmazlığının" kaldırılması talebiyle gönderildiği hatırlatıldı.

6718 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1. maddesi ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına eklenen geçici 20. madde gereğince Kaya'nın fezlekelerde yer alan eylemlerine ilişkin dokunulmazlığının kaldırıldığı ifade edilen iddianamede, soruşturma dosyalarının Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü vasıtasıyla gereğinin takdir ve ifası bakımından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği anımsatıldı.

"6-8 Ekim olayları öncesinde yapılan çağrıya iştirak etti"

İddianamede, 6-8 Ekim olayları öncesi HDP Genel Merkezinin twitter sosyal paylaşım sitesinden, "Şu anda toplantı halinde olan HDP MYK'dan halklarımıza acil çağrı, Kobani'de durum son derece kritiktir. IŞİD saldırılarının ve AKP iktidarının Kobani'ye ambargo tutumunu protesto etmek üzere halklarımızı sokağa çıkmaya ve sokağa çıkmış olanlara destek vermeye çağırıyoruz." şeklinde paylaşılan mesaja yer verildi.

Çağrı sonrası 6-8 Ekim 2014'teki sokak olaylarında çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği ve yaralandığı, çok sayıda kamu ve özel bina ile araçların zarar gördüğü hatırlatılan iddianamede, Kaya'nın çağrının yapıldığı HDP Merkez Yürütme Kurulu üyeleri arasında yer aldığı aktarıldı.

İddianamede, Kaya'nın bu suçlamayı kabul etmese de partisinin MYK üyesi olduğundan karara iştirak ettiğinin tespit edildiği belirtildi.

"O ÇAĞRIYI TEK BAŞIMA YAPMADIM"

İddianamede, terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bir internet sitesinde yer alan beyanlarına da yer verildi.

Söz konusu beyana ilişkin şunlar kaydedildi:

"Demirtaş 'O eylem çağrısını yapan da ben değilim. Partimin MYK'sının kararıydı. Üstlenirim tabii. Ama o çağrıyı tek başıma yapmışım gibi bir algı operasyonuna girişildi. Çünkü kitlelerin sempatisini kazanmıştım' şeklinde ifade de bulunarak sorumluluğun tüm MYK üyelerine ait olduğunu söylemiştir. Dolayısıyla şüphelinin eylemi tahrik konusu suçların işlenmesi halinde, tahrik eden kişi, bu suçlara azmettiren sıfatıyla cezalandırılır."

11 Ocak 2016'da Demokratik İslam Kongresi (DİK) organizasyonunda Sur ilçesinde güvenlik güçlerince teröristlere yönelik gerçekleştirilen operasyona tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yapıldığı belirtildi.

İddianamede, Kaya'nın toplananlara hitaben yaptığı konuşmada, teröristlerce Sur ilçesinde kazılan çukurlar, kurulan bombalı tuzaklamalar ile örgüt mensuplarınca yapılan saldırıları meşru görerek terör örgütüne yönelik yapılan operasyonları halka yönelik olarak yapıldığı algısını oluşturmaya çalıştığı ifade edildi.
Kaya'nın güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonları "katliam" olarak nitelendirdiği kaydedilen iddianamede, şöyle denildi:

"Şüphelinin konuşması bir bütün olarak değerlendirildiğinde terör örgütünün, devletin güvenlik güçleri ile girdiği silahlı çatışmayı haklı gösterdiği, bu itibarla terör yöntemlerini kullanmaya özendirici ve terörizmi yüceltici nitelikte konuşma yaptığı anlaşılmıştır. Bu nedenle Kaya'nın, silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı değerlendirilmiştir."

Kaya, hakkındaki iddianameyi kabul eden Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, CMK'nın 12/2. maddesi uyarınca dosyanın, "yetkisizlik" kararı vererek, sanığın iddianamedeki eylemlerden yargılamasının yapılması için yetkili ve görevli nöbetçi Afyonkarahisar Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırdı.

İSTENEN CEZA

İddianamede, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "terör örgütü propagandası yapmak" ve 6-8 Ekim olaylarında "suç işlemeye tahrik" suçlarından 11,5 yıldan 25 yıla kadar hapis ve mahkumiyeti halinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinde öngörülen hak yoksunluklarına hükmedilmesine karar verilmesi isteniyor.

28 Ocak'ta Afyonkarahisar'da terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, adli kontrol hükümlerince serbest bırakılmıştı.

Haber Tarihi: 09 Şubat 2017 Perşembe 11:43
 • mehmet şenmehmet şen11 ay önce
  derhal atın içeri
 • Necmettin KonakciNecmettin Konakci11 ay önce
  Kişi sevdiği ile beraber dir.imanda,itikatta problem varsa hiçbir amel indallahta kabul olmaz. Allah bizim amelimize değil, İtikadımiza bakar. Önce sağlam bir iman,sonra razı olduğu şekilde bir amel insanı kurtarır. Allah ve Resulüne iman edip te, Ebu Cehil Safinda yerini almış ise vay o Müslümanın haline.
 • yasiryasir11 ay önce
  iyi olmus munafik kadin!!
 • DelidumrulDelidumrul11 ay önce
  Ne oldum delisi olmuştu sonradan görme görgüsüz dindar görünerek dindarkürt vatandaşların oyunu alıp pkkborazanlığı yapanvatan haini. Vekil olmak için her kılığa girip her tekneden su içen fırsat bezirgânları. içeri gir ve bir daha da çıkama e mi
 • yunusyunus11 ay önce
  bu pisliklerin arasında baş örtüsüyle pisliğini kapatmış bir pislik
 • cemaleddincemaleddin11 ay önce
  Boyabatliya yakismadi dinsiz-ateist bir partide bulunmak.
 • HasanHasan11 ay önce
  Niye hala dışarıda.....
 • isuzgenisuzgen11 ay önce
  sqahtekar kadın müslüğmansan Zerdüştlerin yanında ne işin var
 • Alp hanAlp han11 ay önce
  Şimdi bu kadın başını kapattığı için dindar ise yanan da bulunduğu marksist ateistler ney?
 • ömerömer11 ay önce
  böylesi kişilerin islamın simgesi olan tesettürü takarak aslında müslüman kürt kardeşlerimize karşı yapılan büyük bir algı olşturuyorlar ve 1071 den beri beraber olduğumuz müslüman din kardeşliğimizi yıkmaya çalışıyorlar.
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 24.01.2018