HDP'li Altan'a Tan'a 38,5 yıl hapis istemi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve adli kontrol kararıyla serbest bırakılan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan hakkında 5 ayrı suçtan 38,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

22 Şubat 2017 Çarşamba 16:53
HDP'li Altan'a Tan'a 38,5 yıl hapis istemi

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan hakkında 5 ayrı suçtan 38,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından milletvekillerinin dosyalarının incelenmesi sürüyor.

Bu kapsamda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Tan hakkında hazırlanan 304 sayfalık iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, Anayasa'nın 83. maddesi uyarınca Tan'ın eylemlerine ilişkin yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle 6 fezlekenin TBMM'ye sunulmak üzere Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne "Yasama Dokunulmazlığının" kaldırılması talebiyle gönderildiği hatırlatıldı.

6718 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 1. maddesi ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına eklenen geçici 20. madde gereğince Tan'ın fezlekelerde yer alan eylemlerine ilişkin dokunulmazlığının kaldırıldığı ifade edilen iddianamede, soruşturma dosyalarının Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü vasıtasıyla gereğinin takdir ve ifası bakımından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği anımsatıldı.

İddianamede, Tan'ın Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve terör örgütü PKK kurucularının ideolojisi doğrultusunda hareket ettiği, örgütün silahlı eylemlerine sahip çıktığı bildirildi.

Haber Tarihi: 22 Şubat 2017 Çarşamba 16:53

YORUM YAZ

  • Quentin SalikaraQuentin Salikara1 yıl önce
    Cocuklar baklava caliyor 5,6yil hapis yatiyor musluman ve imanli bir ulkede adamlar vatan hainligi suclaniyor 5,6 ay hapis ya da hic birsey olmadan serbest kaliyor bu mu adelet hein ?
  • İsmailİsmail1 yıl önce
    Çok geç kalınmış bir karar, milletin gözünün içine baka baka gülerek, bu katliamları yapanları gülerek övüyorlardı, şimdi hesap zamanı, idam derhal ...yada katıksız hapis yatsın,
  • SerhatSerhat1 yıl önce
    Bu herif .... hdpnin İslami kanadiymisgüya ihale baronuhırsız.... katil dostu.Dağlarda tecavüzeuğrayankızları koruyamamisbir sapık.... hep allah düşmanlarıyla oturup kalkmış bir katil

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018