Vatan Partisi'nden HDP hakkında kapatma başvurusu

Vatan Partisi, HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaptı.

14 Şubat 2018 Çarşamba 15:22
Vatan Partisi'nden HDP hakkında kapatma başvurusu

Vatan Partisi tarafından HDP'nin "devletin bağımsızlığı, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğüne aykırı faaliyetlerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunuldu.

Başvuruyu, parti adına Genel Başkan Yardımcısı Nusret Senem yaptı. Senem, başvuru öncesi yaptığı açıklamada, HDP'nin, 11 Şubat 2018'deki 3. Olağan Büyük Kongresi'nde eski Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay, Divan Başkanı Sırrı Süreyya Önder ve kongrede Eş Genel Başkan seçilen Pervin Buldan'ın Afrin harekatını eleştiren, Afrin'deki PKK-PYD'yi öven açıklamalar yaptığını söyledi.

Senem, ayrıca kongrede terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterlerinin yer aldığını, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, bu densiz, gayrimeşru tavırlar dolayısıyla HDP yöneticileri hakkında soruşturma açtığını anımsattı.

Bu başvurunun önemli ancak yeterli olmadığını ifade eden Senem, şunları kaydetti:

"Türkiye siyasi hayatında, Türk devletinin bağımsızlığı, toprak bütünlüğü için yürütülen mücadeleye karşı duran, onu arkadan harçerleyen, Türkiye düşmanlarını öven bir siyasi parti meşru değildir, gayrimeşrudur. O partinin hemen kapatılması icap eder. Bunu yapacak olan makam Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığıdır. Başsavcılığı görevini yapmaya davet ediyoruz. Bu iş artık sürüncemede bırakılamaz."

Senem, bir gazetecinin "15 Temmuz Çatı davasına katılma talebiniz 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi" ifadesi üzerine, "O dava, Amerika'nın gladyosuna karşı yürüttüğümüz bu mücadelenin bir safhasıdır. Bizler o davada üzerimize düşen bütün görevi yürüteceğiz, FETÖ'ye karşı mücadelenin en önünde olacağız." dedi.

Haber Tarihi: 14 Şubat 2018 Çarşamba 15:22

YORUM YAZ

 • IkraIkra9 ay önce
  Basvuruyu bunlar yaptiysa bu isin icinde bir is var..maocu apocu bunu niye yapar?secim?baska parti kapatilmasinin onunun acilmasi? Yada magdur edebiyati dogurulmasi mi?yada zaten bitik bir partininbeceremedi diye ipinin cekilmesi mi?
 • FehmiFehmi9 ay önce
  Bence HDP kadar CHP de tehlikelidir. Onun için Vatan partisi ne düşünüyor?
 • MuratMurat9 ay önce
  Al bır akıiiı daha
 • AvciAvci9 ay önce
  Derhal kapatilsin
 • kalelikaleli9 ay önce
  doğrudur kapatılmalı idi aslında hiç meclisimize girmemeleri için yasa çıkarılmalı teröre destek verenler bellidir.avrupa nasıl uyguluyor terör destekçilerini meclislerine sokmuyorlarsa bizde de o olur.temiz dürüst geçmişi şaibesiz insanlar meclisimizde olmalıdır.biz meclisimizde terörist istemiyoruz.
 • erdoganyilmazerdoganyilmaz9 ay önce
  cok gec kalindi cok tan kapatilmaliydiserefsiz ermeni tohumlari birde bunlara bizim vergilerimizlen maas veriyoruz
 • Allahın bir kulu Allahın bir kulu 9 ay önce
  İnşallah iyi bir sonuç olur. Darısı chpkk nın başına.
 • M.E.AM.E.A9 ay önce
  bence hiç bir parti kapatılmamalı,şuç işliyenler kimse onlar hakında kovuşturma yapılmalı,kapatılan her partinin yerine başka isimde yeni bir parti kurulur etrafına ben ayrı bir partiyim onun devamı deyilim deyip daha güçlenerek çıkar,ama eski partiyi herkes ne mal olduğunu biliyor ona göre davranıyor,zate onlarında isteği partinin kapatılmasını istemektir,ikincisi bütün dünyaya bak türkiyede özgürlük yok deyip mağduryetleri oynamak.
 • abdrhmnabdrhmn9 ay önce
  hdpkk , chpkk bunların esas ismi vatana hıyanet partisi olup kapatılmalıdır.
 • sonuç belli sonuç belli 9 ay önce
  Vatan Partisi suç duyurusu benim akitte yazdığım savaş halinde düşmana istihbarat sağlayan chp ve üç beş çapulcu itsürüsü hdpkk nın kapatılması gerek adlı iki yazımdan sonara yapıldı yani demek ouyorki Akitteki yazılarımız izleniyor okunuyor!yazılarda biri AYM başlığı altında biridebir başka başlık altındaydı!biride iterör sözcüleri konusunun kapsıyordu!zaetn hdpkk nıda chp ninde bitişi önlemek için yaptıkları saçmalıklar bunu gerektiriyordu bile bile battı balık yan gider hesabına yattılar!

Günün Karikatürü

16 Kasım 2018