HDP Eş Başkanı artık Milletvekili değil

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ'ın hakkındaki yargı kararının kesinleşmesi üzerine TBMM bilgisine sunuldu ve milletvekilliği düştü

21 Şubat 2017 Salı 16:12
HDP Eş Başkanı artık Milletvekili değil

Halen tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliği düştü.

TBMM Genel Kurulu'nda, grup önerilerinin görüşmelerine geçilmeden önce Başbakanlık tezkeresi okundu.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Başbakanlığın, Anayasa'nın 84. maddesine göre, Yüksekdağ'ın kesin hüküm giydiğine dair kesinleşen mahkeme kararı hakkında tezkeresini okuttu.

Başbakanlık tezkeresinde, Yüksekdağ'ın, terör örgütü propagandası yapmak suçundan cezalandırılmasına ilişkin 27 Kasım 2013 tarihli kararı, Yargıtay'ın 22 Eylül 2016'da onadığı anımsatıldı.

Tezkerede, Anayasa'nın ilgili maddesi uyarınca, Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürülmesi için gereğinin yapılması talep edildi.

Bahçekapılı, Anayasa'nın 76. maddesi kapsamında milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin olan ve Anayasa'nın 84. maddesi 2. fıkrası gereğince bilgiye sunulan kesinleşmiş mahkeme kararı okunduğu için, Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düştüğünü duyurdu.

HDP'DEN TEPKİ

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, bu kararın kendileri için yok hükmünde olduğunu savunarak, "Okunan kararın savcıları, hakimleri şu anda içeride. Teröristlerin arkasına sığınmış iktidarın kararı, yargı kararı olamaz" dedi.

HDP'li milletvekillerinin tepkisi üzerine, Bahçekapılı, grup başkanvekillerini toplantıya çağırarak birleşime ara verdi.

HDP'NİN MECLİS'TEKİ SANDALYE SAYISI 58'E DÜŞTÜ

Anayasaya göre, milletvekili seçilmeye engel bir suça ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı TBMM Genel Kurulu'nda okunan üyenin milletvekilliği, oylamaya gerek kalmaksızın düşmüş oluyor.

Bu arada, HDP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 58'e düştü.

Haber Tarihi: 21 Şubat 2017 Salı 16:12
 • OnurOnur10 ay önce
  Milletvekilligi dusse ne olcakki kanunlara gore bu k...kler 1 donem millet vekili oldumu omur boyu milletvekili maasi aliyolar. Bizim vergimizden. Boyle sistem yerin dibine batsin.
 • Uh-1Uh-110 ay önce
  Güle güle.
 • Cemil nadir özgünCemil nadir özgün10 ay önce
  artık kına yakın. .
 • yusuf yusuf 10 ay önce
  mutluhaber..
 • TurkTurk10 ay önce
  Demekki HAYIR onde saflari sıklastirma gayreti , ters teper
 • yusufyusuf10 ay önce
  sen pkk nın etegı altında her naneyı yıyeceksın devletın gucunu gorunce kıvaracaksın yok oyle yagma daha bunlar ıyı gunlerınız kalkan gıbı kullandıgınız kurt halkıda ne mal oldugunuzu anladı artık bu ulkeyı bolmek ısteyenlerın masası oldunuz yıllarca bakalım sahıbınızde sızı basıbos bırakınca ne halt edeceksınız
 • BEKIRBEKIR10 ay önce
  Sayın Bayan Alçakdağ(!!!!!!!!!!!!!!!!!!)Şimdi sırtını,uygun bir hapishane duvarına dayasın,ve 19 yaşında babasının yanından kaçtığından itibaren tüm hayatını bir düşünsün.Acaba,bu millet için,gerçekten olumlu bir is yaptımı,kendisinin dehdehlemesi ile,kaç garibanın hayatı karardı,bir lahiya çıkarsın ve sonra milletten özür dilesin.TV lerdeki o azgınlık,o beyanatlar neydi,sanki TC'nin tapu senedini almışda,talimatlar geçiyordu.Şimdi,kendisinin temsil ettiğini söylediği ne kadar luzümsuz adam var ise,başta Ertuğrul Çulcu,kaküllü Fiğen Hanım'ı kurtarsınlar.
 • tuğrultuğrul10 ay önce
  Kaküllü sana şimdi iyi ...lazım. Sen sırtını nerelere yaslamıştın? O yediklerinde burnundan fitil fitil gelsin. Daha duuurrr!! bunun Mahkeme_İ Kübrası da var
 • OsmanOsman10 ay önce
  Şimdi ..nereye dayayacaksın bakalım ..demir parmaklıklar yakışır sana
 • önderönder10 ay önce
  Cumhurbaşkanımızın bütün uyarılarına ve zaman tanımasına rağmen terör ile aralarına mesafe koymadılar.Hendeklere karşı mücadele vermediler.Yüzlerce insanın ölmesine ve binlerce evin yıkılmasına sebeb oldular.Sırtlarını ABD ve Rusyaya dayadılar.Oysa İslam Birliği içinde iç sorunları çözmeye çalışsalardı hiç kimsenin parmağı kanamazdı.Onlar akıllarını bu saaten sonrada başlarına alsalar dış mihraklardan kurtulsalar hiç kimse karışmazdı.Yazık bütün fırsatları heba ettiler.
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 17.01.2018