THY-TR Çıkışlı % 10 İndirim

Hazine ‘Kripto para’yı mercek altına aldı

Hazine, ‘Yatırım aracı mı, sanal saadet zinciri mi?’ tartışmaları süren ‘Kripto para’lar konusunda harekete geçti. Kripto paralara ilişkin düzenlemeler geliştirmek üzere çalışma grubu oluşturulacak.

12 Ocak 2018 Cuma 10:32
Hazine ‘Kripto para’yı mercek altına aldı

Finansal İstikrar Komitesi’nin 34. toplantısı, dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya ilişkin Hazine tarafından yapılan açıklamada, kripto paralara ilişkin düzenlemelerin geliştirilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildiği bildirildi. Açıklamada, “Kripto paraların ülkemizde yasal bir dayanağı bulunmamaktadır ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemler herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında değildir” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Kripto paraya dayalı bazı iş modelleri, büyük kârlar vadeden oluşumlar şeklinde yapılanarak kişilerin bilgi eksikliğini suistimal etmekte ve önemli maddi kayıplara neden olabilmektedir. Kripto paralar ile ilgili işlem yapan kişilerin olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 12 Ocak 2018 Cuma 10:32

YORUM YAZ

  • hsyn2802hsyn28029 ay önce
    Hani bakanın biri açıklama yapmıştı. Kripto paralar sanaldır, gerçekliği yoktur, itibar etmeyin vedesanal paralarla alakalı çalışma yapılmayacak diye. Ne oldu? Şimdi çalışma başlatıldı.

Günün Karikatürü

16 Ekim 2018