'Hayırcılar'ın Cumhurbaşkanı adayı kesinleşti!

Gazeteci yazar Fuat Uğur, 'Hayır' cephesinin 2019'daki cumhurbaşkanı adayının Meral Akşener olduğunu yazdı. Uğur, Akşener'in yol arkadaşları olan MHP'li muhalifler için ise 'isimleri siyasi mevta olarak bile yazılmayacak' dedi.

16 Mayıs 2017 Salı 13:52
'Hayırcılar'ın Cumhurbaşkanı adayı kesinleşti!

Gazeteci-yazar Fuat Uğur daha önce yazdığı Meral Akşener'in 2019 adaylığını bugünkü köşesinden yeniden yazdı. Daha önce kulis iddialarına yer verdiği yazısını bugün 'kesin' ifadelerle yeniden kaleme alan Uğur, "Kemal bey sustuğuna göre Akşener’in 2019 adaylığı kesinleşti" öngörüsünde bulundu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Saadet Partisi ve Meral Akşener'le yaptığı görüşmeleri de analiz eden Fuat Uğur, Meral Akşener'le birlikte yola çıkan MHP'li 3 muhalif Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ'a da "Soğuk su için" çağrısında bulundu. 

İşte Fuat Uğur'un Meral Akşener'in adaylığına ilişkin yazdıklarının detayları:

"Hatırlayacaksınız 11 Mayıs tarihli yazımda Hayır cephesi çatı adayının belli olduğunu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Meral Akşener ile dolaylı ve aracılar vasıtasıyla görüşmeler yapıp mutabakata vardığını yazmıştım.

Hatta görev paylaşımı yapılıp yüzde 48,5’luk cepheyi konsolide etmek üzere diğer siyasi partilerle görüşmelere başlandığını yazmıştım. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Meral Akşener görüşmesinin sebebi de buydu.

Aynı yazıda Meral Akşener’in “tarafsız ve partisiz” görünüm vermek üzere MHP’ye alternatif bir parti kurmayacağına dair söz verdiğini de belirtmiştim yine içeriden aldığım bilgilere dayanarak.

İnsan bu türden kulis bilgilerini yazdığında içinde yine de “Acaba dolduruşa getiriliyor muyum” diye bir parça şüphe kalıyor. Tipik bir gazetecilik refleksi. Bu yüzden açıkçası yazımın çıktığı ve hayli ses getirip tüm internet siteleri ve gazetelerde yankılandığı gün ve sonrasında bir yalanlama gelir mi diye heyecanla beklemedim değil.

Gelmedi.

Gelen yalnızca sükûtun ikrarıydı. Bir de “içerideki” bu bilginin nasıl olup da sızdığı konuşulmuştu karanlık odalarda. Hatta daha öte bir bilgi de aktarıldı bu süre zarfında tarafıma. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu Meral Akşener’in ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu da ziyaret etmişti geçen gün. Bazı kaynaklarıma göre Akşener ziyaretinde Temel Karamollaoğlu’nun ağzını yoklamış ve kendisinin adaylığına sıcak bakıp bakmayacaklarını sormuştu. Temel bey bu konuda ılımlı bir yaklaşım içinde bulunmuş ama yine de Kemal beyin Akşener’in arkasında durduğundan emin olmak istemiş. Yani “Akşener’in lafıyla açığa düşmeyelim” kaygısı içindeymiş. İşte Akşener’den gerekli selamı alan Kılıçdaroğlu’nun, Saadet Partisi’ne ziyaretinin ve Temel Karamollaoğlu ile görüşmesinin sebebi bu.

Ha şimdi biliyorum ki bir açıklama yapsalar “Efendim 16 Nisan referandumundan sonra verdiğimiz ortak kararla ilgili olarak nezaket ziyareti” diyeceklerdir.
Geçiniz efendim.

Şimdi Meral Akşener’in bu manevrası üzerine “MHP muhalefeti”ni temsil etme iddiasında olan üç isim geriye kalıyor; Sinan Oğan, Ümit Özdağ ve Koray Aydın
Birer soğuk suyu hak ettiler.
Siyasi tarihe siyasi mevta olarak bile yazılmayacaklar. Çünkü unutulacaklar.

Haber Tarihi: 16 Mayıs 2017 Salı 13:52
 • GayseriliGayserili8 ay önce
  Paket yapin evde gulecem
 • PolatPolat8 ay önce
  Türk milletinin adayı Sinan Oğan'dır. İnşallah seçilir. Pkk köpekleri saklanacak kovuk arar. Düşmanla nasıl mücadele edileceğini dosta düşmana gösterir.
 • SuatSuat8 ay önce
  Doğmamış çocuğa don biçmek ne büyük aptallık,2019 kim öle kim kala.
 • salimsalim8 ay önce
  Bahçeli'nin akp destekli direnci mhp'den istediği desteği alamayan fetoşu saadete yönlendirdi, Erbakan'ın yanına bile sokmadığı fetoş hırslarına yenilen karamollaoğlunun saadetinde filizlendi bütün bunlarla yüzde 48'5 bulanlar 2019 da da bunu devam ettireceklerini sanıyorlar; lakin reis 2019'a kadar bunlara bir oyun çekecektir, hele şu abd ziyareti istediği gibi geçsin, 2019'u hiç dert etmeye gerekbile kalmaz.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 14.01.2018