Haşdi Şabi, terör örgütü PKK'nın kontrolündeki Şengal'e girdi!

Kasım 2015'te DAEŞ'in elinden alınan, çoğunlukla Ezidilerin yaşadığı Şengal (Sincar) kentinde terör örgütü PKK mensuplarından sonra, Haşdi Şabi'nin de varlık göstermeye başladığı belirtiliyor.

17 Mayıs 2017 Çarşamba 18:23
Haşdi Şabi, terör örgütü PKK'nın kontrolündeki Şengal'e girdi!

Edinilen bilgilere göre, Irak'ın Musul kentine bağlı Şengal ilçesinin DAEŞ'den kurtarılmasından sonra,terör örgütü PKK mensuplarının ardından, Haşdi Şabi güçleri de faaliyet göstermeye başladı. Irak hükümeti tarafından desteklenen Şii milis gücü Haşdi Şabi de Şengal sınırları içerisinde yer alan bazı köylerde konuşlandı.

Haşdi Şabi güçlerinin, Şengal ilçesi sınırlarındaki Keyrawan kasabasını DAEŞ'ten temizlemek amacıyla tek taraflı operasyon düzenlemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından tepkiyle karşılanıyor. Irak merkezi hükümetiyle Kürt yönetimi arasında daha önce imzalanan anlaşmalara göre, Kürt bölgesinde DAEŞ'e yönelik operasyonda Peşmerge ile Irak ordusunun ortaklaşa yapacağı yönünde karar alınmıştı.

Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye Kasım 2016'da Irak parlamentosundan geçirilen yasayla kolluk gücü yetkisi verilerek, resmi ordu ve polis güçleriyle aynı haklardan yararlanma ayrıcalığı tanınmıştı.

'GERİ DÖNME İHTİMALLERİ DE VAR'

Haşdi Şabi güçlerinin Şengal'e bağlı Keyrewan bölgesinden Suriye'deki Hizbullah güçlerine ulaşmak istediğine dikkat çeken Mamuziny, şöyle devam etti: "Suriye'deki Şiiler ile arasında bir geçiş yolu açmak için bu köylerin alındığını düşünüyoruz." Mamuziny, Şengal'de bulunan Haşdi Şabi güçlerinin kendi yerlerine dönme ihtimalinin olduğunu da sözlerine ekledi.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'NIN UZANTISI YBŞ ORADA BULUNUYOR

Şengal, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin elinde bulunuyor ve kent ile köylerinin çoğununda Peşmerge Güçleri bulunuyor. Xanesor kasabası ile Şengal merkez ve birçok köyde ise terör örgütü PKK'nın Şengal uzantısı YBŞ güçleri bulunuyor.

DAEŞ, 3 Ağustos 2014'te Ezidilerin yoğun yaşadığı 450 bin nüfuslu Şengal'e ağır silahlarla saldırarak kenti ve köylerini ele geçirmişti.

Haber Tarihi: 17 Mayıs 2017 Çarşamba 18:23

YORUM YAZ

 • tomtomtummytomtomtummy10 ay önce
  20 milyon Suriye nufusunun yuzde 80 nini Sunniler olusturuyordu ve de cok genc bir nufus.Bu onlarin Canakkale Savasi. Tasla,sopayla,bicakla savasmak varken her biri kacmaya basladi.Kadinlari, cocuklari, zayiflari gonderirisiniz lakin gencleriniz niye savasmakdan kacti? Bu sadece Turk milletine has bir durum. Gelip de baskasi mi senin adina savacak? Medya da cikan resimlere bakiyorsun, kacanlarin uzerlerinde vucudu sikica sarmis bluejeansler, yabanci kulup formalari, ellerinde smartphonelar... Boyle bir nesil nasil vatanini savunacak?O yuzden ulkemizin degerlerine uygun nesil yetistirmeliyiz.
 • KeskinKeskin10 ay önce
  F16'lara ve yerli mühimmatlara yeni hedef çıktı.
 • HakHak10 ay önce
  PKK ve şii haşdi sabi,ikiside iran destekli anlaşırlar
 • Hak Hak 10 ay önce
  O bayrakta sözde hz ali resmimi var putcu şii irancilar
 • selçuk osmanlıselçuk osmanlı10 ay önce
  Bi bunlar eksikti! sapık Şia fıkrasının haçlı şebekleride katıldı tam oldu
 • EvetEvet10 ay önce
  Hz alinin fotoğraf inida bulmuş sapık saygisiz putcu şia
 • MehmetMehmet10 ay önce
  Allah yardımcınız olsun, Allah'ın aslanları. İnşaallah Emevi saltanatını yerle bir edeceksiniz. BOPcular tutuştu.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018