impression

Hamas lideri İsmail Haniye'den yeni intifada çağrısı

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü işgalci İsrail'in başkenti olarak kabul etmesinin ardından Hamas lideri İsmail Haniye intifada çağrısı yaptı.

08 Aralık 2017 Cuma 04:07

ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve kenti işgalci İsrail'in başkenti olarak kabul etmesine karşın Hamas'tan yeni bir hamle geldi. 

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepki göstererek, "ABD'nin kararına karşı yarından itibaren yeni intifada başlatılmasını istiyoruz." dedi.

Haniye, Gazze'deki ofisinde yaptığı basın açıklamasında, barış sürecinin sona erdirilmesi talebinde bulunarak, "Filistin yönetiminden Oslo Antlaşması'ndan çıktığını duyurmasını istiyoruz. ABD'nin Kudüs ile ilgili kararı, yeni bir siyasi sürecin başladığı anlamına geliyor. Barış süreci ise sonsuza kadar toprağa gömülmüştür." diye konuştu.

İntifada nedir?

İntifada Türkçe'de ayaklanma anlamına gelmektedir. Birinci intifada 1987 yılında başladı ve 1993'te Oslo'da imzalanan anlaşmaya kadar devam etti. İkinci intifada ise 2000 yılında başladı ve 2005'e kadar sürdü. 

Haber Tarihi: 08 Aralık 2017 Cuma 04:07

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    13 Kasım 2018