THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Haksızlık! Ünlü Rus gazeteci Avrupa'ya sert çıktı

Ünlü Rus gazeteci Vladimir Mamontov, Avrupa mercilerinin referandum etkinlikleri noktasında Türk bakanlara haksızlık ettiğini söyledi.

19 Nisan 2017 Çarşamba 13:45
Haksızlık! Ünlü Rus gazeteci Avrupa'ya sert çıktı

Haber, Rusya'da uzun yıllardır gazetecilik yapan Fuad Safarov'un özel haberlerinden derlenmiştir.

Ünlü Rus gazeteci Vladimir Mamontov, Avrupa’nın Türkiye’ye yönelik çifte standartlı davranışlarını eleştirdi.

''AVRUPA, REFERANDUM SONUÇLARI KONUSUNDA MUHALİFLERİ  DESTEKLEYECEK''

Rus televizyonunun canlı yayında konuşan Mamontov şu ifadeleri kullandı: ''Avrupa şimdi referandum sonuçlarıyla ilgili azınlık olan muhalifleri desteklemeye başlayacak. Biz bunu daha önce de gördük. Hatırlarsanız daha önce Avrupa mercileri Türk bakanların o ülkelerde Türk toplumuyla buluşmasını yasakladı, engelledi. Örneğin Almanya ve Hollanda’da Türk üst düzey mercilerin propaganda yapılmasına izin verilmedi. Oysa Türk muhalif güçleri, çok sakin şekilde bu diaspora ile çalıştı. Bunu çoğu kimse bilmez. Bu konuyu hiç gündeme bile getirmedik. Bu çok önemli.''

''TÜRKLERİ AVRUPA KAPISINDAN GERİ ÇEVİRDİLER''

Rus gazeteci sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa artık ne istiyor? Türkler yıllarca Avrupa üyesi olmak için başvurdular. Türkler çok zor yollardan geçti. Peki sonuç ne? Türkleri Avrupa Birliği’ne üye yaptılar mı? Türkleri Avrupa kapısından geri çevirdiler. Türkler şunu anladı: Onlara Avrupa üyeliği gözükmüyor.”  

''DİKTATÖR'' SALDIRISI

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili ve Duma Eğitim Komisyonu Başkanı Vyaçeslav Nikonov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik 'diktatör' suçlamalarına karşı çıkarak, "Erdoğan'a 'diktatör' diyorsunuz, ama dünya ekonomi basını bu referandumu destekledi" dedi.

Milletvekili, "Dünya medyasında ve bizim medyada da Türkiye'de yapılan referandumun böyle anlatılması çok tuhaf. Öncelikle ABD Başkanı Donald Trump'ın Erdoğan'ı arayarak destek vermesi normal. Türkiye ABD'nin NATO'dan müttefiki. İkincisi Erdoğan bu referandumda neyi önerdi? Erdoğan eski parlamenter sisteminden başkanlık sistemine geçmeyi önerdi. ABD'de olduğu gibi. Evet bunu yaptı. Başkan olarak bakanları atayacak ve başka yetkilere sahip olacak."

ERDOĞAN'A SALDIRAN BASIN TRUMP'A VE RUSYA'YA DA SALDIRDI

Rus milletvekili sözlerine şöyle devam etti: "Erdoğan'a karşı çıkan Türkiye'deki güçler liberal basınının destek verdiği güçler. Dikkatinizi çekerim ki bu liberal basın daha önce Trump'a da saldırdı. Rusya'ya da karşı saldırıyorlar. Avrupa'nın, batının liberal basını şimdi Erdoğan'a 'diktatör' diye saldırıyor. Bu basın Trump ve Rusya'ya da nefret ediyor. Ama iş dünyası, ekonomi basını Türkiye'deki referandumu destekledi. Bu basın referandumu 'çok rasyonel reform' olarak nitelendirdi. Batı liberal basını Erdoğan'a 'diktatör', referanduma 'rezalet' diye saldırırken, dünya ekonomi basını ise, referandumun Türkiye için güzel bir adım olduğunu vurgulamakta. Türk borsasındaki olumlu anlamda hareketlenme ve Türk Lirası'nın güçlendiğine dikkat çektiler."

Haber Tarihi: 19 Nisan 2017 Çarşamba 13:45

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü