THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Gözaltıların nedeni belli oldu! 'Suudi Arabistan kralı görevi bırakıyor'

İngiltere'de yayın yapan saygın haber portalı The Independent Suudi Arabistan Kralı Salman'ın görevi bırakacağını iddia etti.

17 Eylül 2017 Pazar 13:26
Gözaltıların nedeni belli oldu! 'Suudi Arabistan kralı görevi bırakıyor'

Suudi Arabistan'da son haftada çok sayıda vaiz ve akademisyenin gözaltına alınmasının ardından uzun süredir konuşulan bir iddia dünya gündemine oturdu.Gözaltılar, sürgünde yaşayan muhalif figürlerin ülkede gösteri çağrısı yapmasının ardından gelmişti.

Suudi Arabistan merkezli haber ajansları gözaltı ve tutuklamalara 'çok geniş' bir yer ayırmazken, İngiliz haber portalı The Independent haberinde önemli bir iddiaya yer verdi.

"YENİ KRALA HAZIRLIK"

Independent ise Suudi Kralı Salman'ın görevi oğlu ve veliaht prens Muhammed bin Salman'a bırakarak kenara çekileceği ve gözaltıların yeni kral dönemine hazırlık amacıyla yapıldığını iddia etti.

Savunma Bakanlığı'nın yanı sıra ülkenin en büyük ekonomik kurumu Aramco'yu yöneten ve karar alma mekanizmalarını domine ettiği ifade edilen Muhammed bin Salman, Alman istihbaratı tarafından yazılan bir raporda 'güce aç bir isim' olarak ifade edilmişti.

Birinci Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman

Twitter'da "15 Eylül hareketi" hashtagı başlatan aktivistler Cuma günü, Muhammed bin Selman yönetiminin hukuksuz tutuklamalarını protesto etmek için sokağa çıkması planlanıyordu.

Haber Tarihi: 17 Eylül 2017 Pazar 13:26

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü