Gökyüzü Koleji yabancı dile odaklandı

Türkiye'de adının çocuklar tarafından belirlendiği tek eğitim kurumu olan Gökyüzü Eğitim Kurumları yeni eğitim yılına ‘sevgi ve merhamet’ hamuruyla yoğrularak hazırlandı. Bu yıl yabancı dil eğitiminin çıtası daha da yükseltilecek.

19 Eylül 2015 Cumartesi 21:50
Gökyüzü Koleji yabancı dile odaklandı

1997 yılında beş müteşebbisle, Türkiye’de ismini çocukların koyduğu ilk ve tek eğitim kurumu olan Gökyüzü Eğitim Kurumlarını kurma fikrini hayata geçiren Dr. Hüseyin Emin Öztürk, bini aşkın öğrenciye hizmet verecek şekilde kurguladıkları programın temelini güleryüzlü, sevecen, kendisiyle barışık, toplumumuzun kültürel değerlerini benimsemiş olan eğitimcilerle oluşturduklarını söyledi.

Yeni Akit ailesi olarak, ülkemizin ilk öğrenci Yetenek Araştırma Merkezini de bünyesinde barındıran Gökyüzü'nün anaokulundan lise sona kadar yetiştirdiği öğrencilere yeni eğitim döneminde başarılar dilerken sorularımıza samimi bir dille cevap veren Dr. Hüseyin Emin Öztürk'e de teşekkür ediyoruz.

 

Yeni eğitim-öğretim yılına nasıl hazırlandınız?

Biliyorsunuz eğitim - öğretimin dört temel unsuru var. Bunlar, fiziki ortam, eğitim kadrosu, müfredat programı, eğitim metodu. Bu dört ana unsurun her birinde daha iyiye, daha güzele ulaşma noktasında yeniliklerimiz oldu. Fiziki yapımızda modern yetenek atölyeleri oluşturuldu. Eğitim kadrosu deneyimli öğretmenlerle güçlendirildi. Müfredat programımızda bu yıl ilk defa anasınıfı altı yaş grubu ve beşinci sınıflar İngilizce hazırlık sınıfı olarak planlandı. Eğitim metodunda ise her zamanki gibi seçerek ve yaparak öğrenme ilkesi esas alındı.

 


Gökyüzü Koleji, 2015-2016 eğitim – öğretim yılında hangi projeleriyle öne çıkacak?

Yetenek Araştırma Merkezimize bağlı atölyelerin daha fonksiyonel olması sağlanacak. İngilizce hazırlık sınıflarıyla, çıtası yüksek olan yabancı dil seviyesi daha yükseklere çıkarılacak. Akademik yönden ise TEOG ve üniversite sınavlarında öğrencilerimizin başarıları bir önceki yıldan daha ileriye götürülecek.

 


Veliler ve öğrenciler yeni döneme nasıl başlamalı?

Bizim velilerimiz herhangi bir ön kabulle okulumuza kayıt yaptıran veliler olmayıp, araştırıp inceleyerek tercihte bulunan bilinçli kardeşlerimiz. Anne ve babaların kültürel düzeyleri oldukça yüksek. Eğitim – öğretim dönemi başlarken çocuğu ile öğretmenle ve yöneticiyle ilişkilerin nasıl olması gerektiğini gayet iyi biliyorlar. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor. Eğitimde başarının temeli sevgi, ilgi, alaka ve hoşgörü olsa gerek. Bu vasıflara sahip velilerimizden dolayı kendilerine teşekkür borçluyuz.

 


Öğretim anlayışınızda en temel farklılıklarınız neler?

Aile odaklı çocuk merkezli bir eğitim anlayışına sahibiz. Gökyüzü Koleji ismini çocukların koyduğu ilk ve tek okul. Belki dünyada da benzeri yok. Çocukların duygu ve düşüncelerine her alanda önem veren bir eğitim yönetimine sahibiz. Yine çocuk merkezli bir eğitim anlayışının neticesi olarak ülkemizde ilk defa Yetenek Araştırma Merkezi bizim kurumumuz bünyesinde açıldı. Daha sonra Duygu Eğitim Merkezini faaliyete geçirdik. Her iki merkezin de patenti kurumumuza ait. Her eğitim dönemi sonrasında öğrencilerine “akademik karne, baskın yetenek karnesi ve duygu eğilim karnesi” olmak üzere üç karne veren tek okuluz.

 


Doluluk oranınız nedir? 2016- 2017 eğitim yılında yeni şubeler açacak mısınız?

 


Kurumumuz, anasınıfı, ilkokul, ortaokul, Anadolu lisesi ve fen lisesi ile 1200 öğrenci

kontenjanına sahip. Şu an itibariyle bu kontenjan yüzde 90 oranında dolmuş durumda. Öncelikle anaokullarımızı yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. İmkanlarımız ölçüsünde Avrupa yakasında da bir kampüsümüzün olmasını arzu ediyoruz.

 

 

Son yaptığınız reklam tanıtımında “4+4+4=11 Eğitim süresini kısalttık” gibi bir ifade dikkatimizi çekti. Bu konuyu açıklar mısınız?

Reklamda dikkat çekmek çok önemli. Sizin de dikkatinizi çekmesinden mutlu oldum. Açıklamaya gelince; biliyorsunuz ilkokul, ortaokul ve liselerin eğitim sürelerinin dörder yıl olmasıyla toplam on iki yıl yapıyor. Eğitim süresinin kısaltılması tamamen özel okul velilerine yönelik bir ifade. Kurumumuzda 11 yıl çocuğunu okutan bir veliden 12. yıl için ücret alınmayacağı kararına dayanıyor. Böylece 12 yıllık maliyet veliye 11 yıla düşüyor. Bu da özel okulculukta ilk defa veliye uygulanan bir imkân olsa gerek.

 

NEDEN GÖKYÜZÜ Eğitim Kurumları?

 

ÖZTÜRK: ''Biraz önce de bahsettiğim gibi velilerimiz 'bizim holdingin okulu' , 'bizim kulübün okulu' , 'bizim hizmetin okulu' , 'bizim partinin okulu' gibi düşüncelerle bize öğrencilerini vermiyorlar. Zaten böyle bir vasfımız da yok. Öncelikle, şu temel vasıflarımızdan dolayı kurumumuzu tercih ettiklerini düşünüyorum. Birincisi, mutlu ve başarılı çocukların yetiştirildiği iyi bir eğitim, ikincisi, herhangi bir oluşumla bağlantısı olmayan kadim kültürel değerlerimizin çocuklarımıza veriliyor olması, üçüncüsü, üniversite İngilizce hazırlık sınıflarını geçecek seviyede iyi bir dil eğitimi, dördüncüsü, güvenli ve huzurlu bir eğitim ortamı, beşincisi, anasınıfından üniversiteye kadar eğitimin her kademesinde okulları olan 19 yıllık geçmişe sahip köklü bir kurum olmamız. Son olarak şunu da ilave edebilirim. Özellikle yeni açtığımız Pendik anaokulumuzda montessori ağırlıklı alternatif eğitim metotlarını uyguluyor olmamız. Bu metotları diğer anaokullarımızda da yaygınlaştıracağız.

 

Mehmet UFUK - egitimrehberi / 19 Eylül 2015