Girne’den Türk havacılık sektörüne destek

Girne Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Türk havacılık sektörüne eğitimli elemanlar yetiştiriyor.

10 Ağustos 2015 Pazartesi 08:51
Girne’den Türk havacılık sektörüne destek

Girne Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. SüleymanTolun, dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinin başında gelen sivil havacılık sektörünün Türkiye ayağındaki gelişimine ve nitelikli eleman ihtiyacına dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı: ’’2014 yılı Temmuz ayı sonuna kadar olan dönemde toplamda 653,342 olan iç ve dış hatlar ticari uçuş sayısı, 2015 yılı Temmuz ayı sonunda 709,270'e ulaşmış ve genel ortalamada yüzde 8.6 artış göstermiştir. 2014 Temmuz ayı sonuna kadar olan yolcu sayısı 92,675,087 iken, 2015 Temmuz ayı sonunda bu rakam yüzde 8.8 artışla 100,801,440'a ulaşmıştır. Sivil havacılık sektörünün giderek daha fazla talep gören hizmetlerine paralel olarak nitelikli elaman ihtiyacı da çok ciddi boyutlarda artmaktadır. Bir önceki yıla göre 16% büyüme kaydeden THY'nin sadece 2015 yılı için kabin ve kokpit personeli ihtiyacı 2000 kişi civarındadır, aynı dönem için THY'nin pilot ihtiyacı ise 500'dür. Şu an için 3500 civarında pilot istihdam eden THY, yıl sonu itibariyle THY uçak sayısını 270 sayısının üzerine çıkarmayı hedeflemektedir. THY'nin haricinde, Türkiye ve dünyada faaliyet gösteren diğer Türkiye merkezli sivil havacılık şirketlerinin de ihtiyaçları birbirine yakın oranlarda artış göstermektedir.’’

 

Prof. Dr. Süleyman Tolun; İlk aşaması Girne'de 80 milyon dolarlık bir proje ile hayata geçirilen Girne Üniversitesi'nin Girne'yi uluslararası havacılık eğitim merkezi haline getirmek olduğunu belirterek, Türkiye ve dünya sivil havacılık sektörüne de nitelikli elaman sağladıklarını kaydetti. Tolun, KKTC'nin uluslararası standartlarda İngilizce dilinde eğitim veren ilk Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi olarak kapılarını havacılık sektöründe kariyer yapmak isteyen dünya gençliğine açtıklarını, Türkiye sivil havacılığı için nitelikli eleman yetiştirmeyi de ulusal hedef olarak belirlediklerini açıkladı. 

 

Bu arada 143 ülke ile Türkiye arasında yapılan hava ulaştırma anlaşmaları sayesinde on yıl önce 2-3 milyar dolar seviyesinde olan sektörel ciro 15 milyar doları aştı. Yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan uçak sayısının aynı dönemde yüzde 130 oranında artış gösterdi. Türkiye'de boşta hiç pilot olmadığı gibi pilotların Türkiye dışından yoğun şekilde istihdam edildiğini de belirtelim.

 

egitimrehberi / 10 Ağustos 2015