THY- Euroleague

Geleceğin için sağlıklı beslen

Beslenme-hastalık ilişkisini irdelediği ‘Yemezler’ adlı kitabıyla tanınan ünlü onkoloji uzmanı Doç. Dr. Yavuz Dizdar, sağlıklı bir gelecek için yapılması gerekenleri konuşmak üzere Yaşam Akademisi’nin konuğu oldu.

08 Mayıs 2017 Pazartesi 17:58
Geleceğin için sağlıklı beslen

Her fırsatta sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken, ambalajlı gıdalardan uzak durulması gerektiğini ve yemeğin evde hazırlanması gerektiğini savunan onkoloji uzmanıDoç. Dr. Yavuz Dizdar, sağlıklı beslenme ve sağlıklı kalma adına yapılması gerekenleri Akbatı AVYM misafirlerine anlattı.

Aşılar, ilaçlar ve tıbbi girişimlerin büyük çoğunluğunun sağlıklı beslenmenin mümkün olmadığı yetersiz koşullardan kaynaklandığını düşünen Dizdar, söyleşisinde, endüstriyel gıdalardan neden uzak durulması gerektiğini anlattı. “Pazarda GDO’lu bir şey bulma olasılığınız neredeyse sıfır” diyen Dizdar, misafirlere geleneksel türk yoğurdunun tehlikede olduğunu, günümüzde uygulanan sistemlerle üretilen yoğurtların koruyucu özelliklerinin kalmadığını belirtti.

Sağlıklı beslenme konusunda doğrudan öneriler getirmek yerine herkesin kendi çıkarımını yapmasının gerekliliğini savunan ünlü doktor ayrıca katılımcıların merak ettikleri tüm soruları da yanıtladı.

Doç. Dr. Yavuz Dizdar

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini 1988’de tamamladı.1989-1992 yıllarında İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda ilaç bilimi üzerine, 1992-1996 yıllarında Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’nda kanser üzerine uzmanlık eğitimini tamamladı. Bu eğitimlerinin yanı sıra İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nde kanser biyolojisi ve immünolojisi doktorası unvanını aldı. Halen aynı enstitüde radyasyon onkolojisi uzmanı olarak çalışmaktadır. Tıbbi çalışmalarına paralel olarak 1994’ten bu yana Dünya Gazetesi’nde sağlık ekonomisi ve politikası konusunda yazılar yazmaktadır.

Günün Özeti

Haber Tarihi: 08 Mayıs 2017 Pazartesi 17:58

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    18 Aralık 2018